«Հուղարկավորեք ինձ ծնողներիս մոտ». Մահացել է գործարար Լևոն Հայրապետյանը
Ինչպես Մոսկվայից տեղեկացնում է լրագրող Վահե Ավանեսյանը, Լ.Հայրապետյանը մահացել է 68 տարեկանում: «Նրա վերջին ցանկությունն էր, որ իրեն հուղարկավորեն ծնողների մոտ», - նշել է Վ.Ավանեսյանը:
Հիշեցնենք, որ Լ.Հայրապետյանը դատապարտվել էր 4 տարվա ազատազրկման: 2016-ին նա տեղափոխվել էր Մորդովիայի բանտ, որը համարվում է Ռուսաստանի ամենասարսափելի բանտերից մեկը:
Նրա փաստաբան Հայկազ Մակարյանը բազմիցս դիմել էր ՀՀ իշխանություններին, որպեսզի քննարկման առարկա դարձնեն Լևոն Հայրապետյանի արտահանձնման հարցը:
Լևոն Հայրապետյանը մեղադրվում է իրավաբան Սերգեյ Անտոնովի հետ Բաշկիրիան ներկայացնող նախկին սենատոր Իգոր Իզմեստևի մորից` իր որդու դատավճիռը մեղմելու նպատակով 700 000 դոլար վերցնելու մեջ: Ըստ քննության, Հայրապետյանը գումարը վերցնելուց հետո էապես չի կարողացել ազդել դատավճռի մեղմման վրա, ինչի արդյունքում Իզմեստևը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման` մի շարք ծանր հացագործությունների իրականացման համար:

«Похороните меня рядом с моими родителями...». Скончался предприниматель Левон Айрапетян
«Похороните меня рядом с моими родителями...». Как сообщает из Москвы журналист Ваге Аванесян, это стало последним желанием Л.Айрапетяна.
Л.Айрапетян был приговорен к четырем годам лишения свободы за хищение $700 тыс. у матери осужденного на пожизненный срок экс-сенатора от Башкирии Игоря Изместьева.
В ходе рассмотрения дела Айрапетян не признал вину. Допрошенные в суде осужденный на пожизненный срок экс-сенатор от Башкирии Изместьев и его мать дали в суде показания о его виновности.
По версии следствия, с июня по август 2010 года Айрапетян вместе с адвокатом Сергеем Антоновым путем обмана и злоупотребления доверием ввел Тамару Изместьеву в заблуждение, пообещав за деньги добиться вынесения ее сыну более мягкого приговора.
Предприниматель, как считает следствие, получил за это от женщины $700 тыс.
«На самом деле, возможности повлиять на данное судебное решение у Айрапетяна не было», - подчеркивает Генпрокуратура, поэтому его действия были квалифицированы как мошенничество в особо крупном размере.