Ժնևում տեղի ունեցած գագաթաժողովից հետո զինադադարի խախտումները շփման գծում շարունակվում են, ինչի հետևանքով երեկ զինվոր է զոհվել. Նալբանդյան
20/10/2017 16:41
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից հետո Ադրբեջանը շարունակում է խախտել հրադադարի ռեժիմը, այսօր Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Վիտոլդ Վաշչիկովսկու հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Է. Նալբանդյանը տեղեկացրեց, որ իր գործընկերոջը ներկայացրել է միջազգային իրավունքի սկզբունքների՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման ու տարածքային ամբողջականության հիման վրա, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման առաջմղման ուղղությամբ Հայաստանի և Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող համատեղ ջանքերը:
«Ցավոք, Ժնևում տեղի ունեցած գագաթաժողովից հետո տարբեր շահարկումներ են հնչում Բաքվից, զինադադարի խախտումները շփման գծում շարունակվում են, ինչի հետևանքով երեկ զինվոր է զոհվել: Մենք համակարծիք ենք Լեհաստանի ԱԳ նախարարի հետ, որ միջազգային իրավունքի սկզբունքների վրա հիմնված՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չկա»,- ընդգծեց ՀՀ արտգործնախարարը:

Э.Налбандян: После встречи в Женеве продолжаются нарушения режима перемирия, в результате чего погиб армянский военнослужащий
20/10/2017 17:13
После встречи президентов Армении и Азербайджана в Женеве Баку продолжает нарушать режим прекращения огня на линии соприкосновения, заявил сегодня министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместной с главой МИД Польши Витольдом Ващиковским пресс-конференции в Ереване.
Глава МИД Армении сообщил, что в ходе сегодняшней встречи представил своему польскому коллеге совместные усилия Еревана и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на продвижение переговорного процесса на основе принципов международного права – неприменения силы и угрозы силой, равноправия и самоопределения народов, территориальной целостности.
«К сожалению, после состоявшейся в Женеве встречи на высоком уровне Баку продолжает свои спекуляции, нарушения режима прекращения огня на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск, в результате чего вчера погиб армянский военнослужащий. Мы с главой МИД Польши придерживаемся мнения, что не существует альтернативы исключительно мирному урегулированию карабахского конфликта», - отметил Э. Налбандян.