Մինսկի խմբի ներկայացրած ԼՂ հիմնախնդրի լուծման փաստաթուղթը արդեն կոմպրոմիս է Հայաստանի կողմից, նոր կոմպրոմիս չի լինելու. Աշոտյան
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի շուրջ սեղմվում են օղակները, որոնք ինչպես ներքին են՝ սոցիալ-տնտեսական, այնպես էլ արտաքին են՝ պայմանավորված կոռուպցիոն սկանդալներով, մարդու իրավունքների ճգնաժամով, այսօր ԱԺ հայտարարությունների ժամին ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Ես կարծում եմ, որ միջազգային հանրության խնդիրն է սեղմել Ադրբեջանի շուրջ օղակը՝ պարտադրելով խաղաղություն, պարտադրելով հարգանք միջազգային ձևաչափերի ու ինստիտուտների հանդեպ», - ասաց Աշոտյանը։
Նրա խոսքով՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման շուրջ բանակցություններում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից փաստաթղթով ներկայացված սկզբունքները «արդեն կոմպրոմիս է Հայաստանի կողմից»։
«Որևէ նոր կոմպրոմիս ակնկալել չի լինի և չի ստացվելու։ Չի կարող լինել նոր կոմպրոմիս՝ կոմպրոմիսի և ադրբեջանական ծայրահեղականության միջև», - հայտարարեց Աշոտյանը։

Армен Ашотян: Представленные МГ ОБСЕ документы по урегулированию карабахского конфликта – уже компромисс, нового компромисса не будет
24/10/2017 19:30
Очевидно, что вокруг Азербайджана сужается кольцо: проблемы как внутренние – социально-экономические, так и внешние – обусловленные коррупционными скандалами, кризисом прав человека, заявил сегодня в парламенте председатель постоянной комиссии по внешним отношениям Армен Ашотян.
«Считаю, что задача международного сообщества в том, чтобы замкнуть кольцо вокруг Азербайджана, принудив его к миру, уважению к международным форматам и институтам», - сказал Ашотян.
По его словам, в принципах, которые документах представлены Минской группой ОБСЕ на переговорах по урегулированию карабахского конфликта, «уже есть уступка со стороны Армении».
«Поэтому ждать какого-либо нового компромисса не следует и не получится. Между компромиссом и азербайджанским радикализмом нового компромисса быть не может», - заявил Армен Ашотян.