Վերին արտի ցորե՞ն է. Վիգեն Սարգսյանի կոշտ արձագանքը «Ելք»-ի անդամներին (Տեսանյութ)
Ազգային ժողովում այսօր շարունակվող «Զինվորական ծառայության և զինծառայողների կարգավիճակի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն իր եզրափակիչ ելույթում սկսեց հակադարձել օրինագծին ընդդիմացող «Ելք» խմբակցության անդամներին։
Նա հիշեց Էդմոն Մարուքյանի երեկվա հարցը՝ ուղղված Կորյուն Նահապետյանին «դիսկոմֆորտ» չզգալու մասին և հարցրեց. «Ցավում եմ, որ պարոն Մարուքյանը էստեղ չի, անընդհատ իմ, պարոն Նահապետյանի կոմֆորտից էր հարցնում՝ ասելով արդյոք կոմֆորտ ենք մեզ զգում այս քննարկումներից: Իրան էլ կուզեի երկու բան ասել. կուզեի իր ֆրակցիոն գործընկերներին հարցնել կոմֆո՞րտ է մտնել նման քննարկումների մեջ, երբ լեգիտիմ օգտվել են տարկետման իրավունքից»։
Նախարարն այնուհետև շեշտելով այդ գործընկերների անունները, հերթով թվարկեց. «Հասկանում եմ, պարոն Միրզոյան (նկատի ունի «Ելք» խմբակցության անդամ Արարատ Միրզոյանին - Aysor.am), որ Դուք Ձեզ մեծ գիտնական եք համարում՝ 25 տարեկանում ատենախոսություն եք պաշտպանել, շնորհավորում եմ դրա համար, բայց զարմանում եմ, թե դուք ի՞նչ խղճով եք ստացել Պաշտպանության նախարարության պատվոգիր մի օր զորամասում չծառայելուց հետո, Զինված ուժերի ու բանակի համար Ձեր ո՞ր արածի համար, որ հիմա էլ էս ամբիոնից ինչ-որ մեկին մեղադրում եք կոմֆորտի կամ դիսկոմֆորտի մեջ»։
Այնուհետև հերթը Էդմոն Մարուքյանինն էր. «Ուզում եմ պարոն Մարուքյանին հարցնել շատ հստակ՝ ինչպե՞ս է եղել, որ զինծառայությանը զուգահեռ, բարձրագույն կրթություն է ստացել նույն տարիների ընթացքում։ Այդ ժամանակ հեռահար կրթություն չկար։ Եթե նա այդ ժամանակ ստացել է արտոնություն, որ կարողացել է հեռակա կարգով սովորել, իր երեկվա բառապաշարը  օգտագործելով ուզում եմ հարցնել՝ էդ ի՞նչ թաքուն պայմանավորվածությունների միջոցով է այդ արտոնությունը ստացել։ Եթե ֆորմալ չի եղել, իրական է եղել, ինչո՞ւ է կարծում, որ ինքը կարող է դա անել, իսկ այսօր զորակոչվող ուսանողը չի կարող դա անել։ Վերին արտի ցորե՞ն է։ Ի՞նչ մոտեցում է սա»։
Սարգսյանը նաև ասաց, որ ինքը՝ որպես պաշտպանության նախարար, շարունակելու է կոռեկտ լինել իր ընդդիմախոսների հետ, սակայն հորդորեց կոռեկտությունը չշփոթել միամտության հետ։
«Եթե կփորձեք դրա վրա քաղաքական միավորներ վաստակել, ապա դրա պատասխանը լինելու է համարժեք։ Քաղաքավարությունն ու բարեվարքությունը փոխադարձության սկզբունքով են աշխատում միայն», - հավելեց նախարարը։

Виген Саркисян резко отреагировал на заявления членов фракции «Елк»
Сегодня в ходе обсуждения в парламенте Армении законопроекта «О военной службе и статусе военнослужащего» министр обороны Виген Саркисян в своем заключительном выступлении отреагировал на заявления членов фракции «Елк», выступающих против принятия документа.
Он вспомнил адресованный Корюну Нагапетяну вчера вопрос Эдмона Марукяна о «чувстве дискомфорта» и спросил: «Сожалею, что господина Марукяна здесь нет, он постоянно спрашивал о моем и господина Нагапетяна комфорте, интересуясь, чувствуем ли мы себя комфортно во время обсуждения этого закона. Хотел бы сказать ему пару слов: хотел бы спросить его коллег по фракции, комфортно ли участвовать в подобных обсуждениях, когда они легитимно воспользовались правом отсрочки».
Затем министр, назвав имена этих коллег, заявил: «Понимаю, господин Мирзоян (имеет в виду члена фракции «Елк» Арарата Мирзояна – ред. Aysor.am), что Вы считаете себя большим ученым, в 25 лет защитили диссертацию, поздравляю, но удивляюсь, с какой совестью Вы получили почетную грамоту министерства обороны, не прослужив в воинской части ни дня, за какие такие заслуги перед Вооруженными силами и армией, чтобы сейчас обвинять кого-то в комфорте или дискомфорте».
Затем Виген Саркисян обратился к Эдмону Марукяну: «Хочу также спросить господина Марукяна: как могло произойти, что параллельно с военной службой он получил высшее образование в эти же годы. Тогда заочного образования не было. Если ему в то время была предоставлена льготу, чтобы пройти заочное обучение, то хочу спросить его, используя его же вчерашний лексикон: с помощью какой тайной договоренности он получил эту льготу. Если это не формально, а реально, то почему он считает, что может сделать это, а сегодняшний студент-призывник не может. Он что, особенный? Что это за подход?».
Виген Саркисян отметил, что как министр обороны, продолжит проявлять корректность в отношении своих оппонентов, однако призвал не путать корректность с наивностью.
«Если попытаетесь заработать на этом политические дивиденды, то получите адекватный ответ. Корректность и благопристойность работают по принципу обоюдности», - заявил министр.