ՊԵԿ-ն ընդառաջ է գնացել հարկատուների դժգոհություններին և բարեփոխումներ իրականացրել հարկային վարչարարության գործընթացում
27/10/2017 12:18
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախաձեռնությամբ բարեփոխումներ են կատարվել իրավական կարգավորումներում. պարզեցվել է հարկային վարչարարության գործընթացը, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՊԵԿ իրավաբանական վարչության պետ Արման Մնացականյանը։
«Ազատականացվել է հարկային օրենսդրությունը խախտելու համար պատասխանատվության միջոցների կիրառումը», - ասաց իրավաբանական վարչության պետը՝ մասնավորեցնելով, որ հարկերը, տուրքերը և օրենքով սահմանված այլ վճարումները ժամանակին չվճարելու համար նախատեսված էր վարչական տուգանք՝ 10-20 հազար դրամի չափով: Նույնիսկ 1000 դրամ ապառք ունենալու դեպքում պետք է նշանակվի վարչական տուգանք:
Ա. Մնացականյանի խոսքով՝ այս ամենը որոշակի դժգոհություն էր առաջացնում հարկատուների կողմից։
ՊԵԿ-ում հաշվի են առել առկա դժգոհությունները, ինչպես նաև եղել է վարչապետի հանձնարարականը, որպեսզի վարչարարությունն ավելի պարզեցվեն։
«Ներկայում մեր կողմից միջոցառումներ են ձեռնարկվել և կիրառելով վարչարարության մասին օրենքով նախատեսված համաչափության սկզբունքը՝ որոշեցինք, որ այսուհետ պետք է միատեսակ մոտեցում ցուցաբերվի և վարչական պատասխանատվությունները կիրառվեն միայն 200 հազար դրամից ավելի ապառքների դեպքում», - ասաց Արման Մնացականյանը։
Այսինքն, ըստ վարչության պետի, վերջին շրջանում հարկային մարմնի կողմից 200 հազար դրամից ցածր ապառք ունենալու դեպքում իրավաբանական անձանց ղեկավարների և անհատ ձեռնարկատերերի նկատմամբ՝ որպես ֆիզիկական անձ, վարչական վարույթ չի իրականացվում։
Մեկ այլ փոփոխությամբ, ըստ ՊԵԿ պաշտոնյայի, 2018 թվականից նախատեսվում է օրացուցային տարվա ընթացքում առաջին անգամ հարկային հաշվարկներ չներկայացնելու համար հարկատուների նկատմամբ որպես վարչական տուգանք կիրառել «նախազգուշացում», իսկ նույն խախտման կրկնվելու դեպքում արդեն կնշանակվի վարչական տույժ` տուգանքի տեսքով:

Комитет госдоходов пошел навстречу налогоплательщикам и упростил налоговое администрирование – Мнацаканян
27/10/2017 13:48
По инициативе Комитета государственных доходов (КГД) Армении проведены реформы в правовых урегулированиях – упрощен процесс налогового администрирования, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами начальник юридического управления КГД Армении Арман Мнацаканян.
«Либерализировано применение мер ответственности за нарушение налогового законодательства», - сказал начальник юридического управления. В частности, по его словам, за неуплату налогов, пошлин и установленных законом других платежей предусмотрен административный штраф в размере 10-20 тысяч драмов. Штраф применяется даже в случае недоимки в размере 1000 драмов.
По словам А.Мнацаканяна, все это вызывает определенное недовольство у налогоплательщиков.
В КГД учли это недовольство, а также поручение премьер-министра об упрощении администрирования.
«В настоящее время мы предпринимаем меры и применяя предусмотренный законом об администрировании принцип пропорциональности. Мы решили, что впредь должен проявляться одинаковый подход и административная ответственность должна применяться только в случае недоимки в размере 200 тысяч драмов», - сказал Арман Мнацаканян.
То есть, по словам начальника управления, в последнее время налоговый орган в случае недоимки в размере меньше 200 тысяч драмов не осуществляет административного производства в отношении руководителей – юридических лиц и частных предпринимателей.
Согласно другому изменению, с 2018 года за непредставление налоговых расчетов в течение календарного года в первый раз предусматривается применять в отношении налогоплательщиков административный штраф в виде «предупреждение», а в случае повторного нарушения назначать административный штраф.