«Մարիա» փոթորիկն առաջացրել է էլեկտրաէներգիայի՝ ԱՄՆ պատմության մեջ խոշորագույն անջատումը
Պուերտո-Ռիկոյում և Ամերիկյան Վիրջինյան կղզիներում «Մարիա» փոթորիկը առաջացրել է էլեկտրաէներգիայի՝ ԱՄՆ-ի պատմության մեջ խոշորագույն անջատում: Այս մասին վկայում են Rhodium Group միջազգային վերլուծական կազմակերպության կատարած հետազոտության արդյունքները:
«Մենք մանրամասնորեն ուսումնասիրել ենք պատմական փաստաթղթերն այդպիսի ծավալի և ԱՄՆ-ում որևէ տեղ այդպիսի տևողությամբ էներգիայի անջատման օրինակներ փնտրելով և ոչինչ չենք գտել: Հաշվի առնելով առկա տվյալները՝ մենք կարծում ենք, որ «Մարիա» փոթորիկն առաջացրել է ԱՄՆ պատմության մեջ խոշորագույն էներգիայի անջատումը», - հայտարարել են հետազոտողները:
Պուերտո-Ռիկոյում  փոթորիկը մոլեգնում է սեպտեմբերի 20-ին: Զոհ է դարձել առվազն 36 մարդ: Փորձագետների հաշվարկով՝ փոթորկի վնասը պետությանը կարող է 95 մլրդ դոլար կազմել:

Отключение энергии в результате ураган «Мария» назвали крупнейшим в истории США
Ураган «Мария», который нанес серьезный ущерб Пуэрто-Рико и Американским Виргинским островам, вызвал крупнейшие в истории США перебои с подачей электроэнергии. Об этом свидетельствуют опубликованные в четверг результаты исследования, проведенного международной аналитической компанией Rhodium Group.
«Мы тщательно изучили исторические документы в поисках примеров отключения энергии такого масштаба и такой продолжительности где-либо в США и ничего не нашли, - отметили сотрудники Rhodium Group. - Учитывая имеющиеся данные, мы полагаем, что ураган «Мария» вызвал крупнейшее в американской истории отключение энергии».
Ураган «Мария» обрушился на Пуэрто-Рико 20 сентября. Жертвами стихии стали не менее 36 человек. Согласно подсчетам аналитического агентства Moody's Analytics, ущерб, нанесенный государству, может составить до $95 млрд.