Զինվորական ծառայության վերաբերյալ օրինագիծը խորհրդարանն ընդունեց առաջին ընթերցմամբ
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին օրենքի» մասին նախագիծը, որը խորհրդարան ներկայացրել էր կառավարությունը, այսօր առավոտյան ԱԺ հերթական նիստում ընդունվեց առաջին ընթերցմամբ։ Օրինագծին կողմ քվեարկեց 89 պատգամավոր, դեմ էին միայն Ելք խմբակցության ինը պատգամավորները։
Մինչ քվեարկությունը վարման կարգով ձայն խնդրեցին Ելք խմբակցության պատգամավորները և յուրաքանչյուրն իր կարճատև ելույթում արձագանքեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի երեկվա հայտարարություններին։
«Ծառայության ընթացքում օրենքով սահմանված կարգով արձակուրդներ եմ ստացել և հանձնել իմ քննությունները։ Իսկ վերին արտի ցորենի հետ կապված, գիտեք, եթե վերին արտի ցորենը լինեի Սոյուղում, Հաջի Բաջում, Գեղիգարթում և Ծիրանիձորում չէի ծառայի։ Հուսով եմ՝ դրանց տեղը ինքը գիտի», - հայտարարեց Էդմոն Մարուքյանը։
«Ի հեճուկս պաշտպանության նախարարի՝ մենք ասում ենք, որ ներկայացված օրենքը իր թևերն է փռում պճեղի մենինգիտով բանակից ազատվողների վրա, և այս օրենքը այդ պրոբլեմատիկան չի կարգավորում և ավելի է խորանալու», - իր հերթին հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Որպես կամավոր՝ ապրիլի երկուսից հետո մեկնել եմ առաջնագիծ և կատարել եմ իմ առջև դրված մարտական հանձնարարությունը, որը տվյալ դեպքում եղել է ինժեներական աշխատանքների տեսքով», - արձագանքեց նույն խմբակցության անդամ Արարատ Միրզոյանը, պաշտպանության նախարարին ներկայցանելով, թե ինչու է չծառայած լինելով բանակում, ՊՆ-ի կողմից պատվոգիր ստացել։

Парламент Армении принял в первом чтении законопроект «О военной службе и статусе военнослужащего»
Сегодня на заседании парламента Армении в первом чтении принят представленный правительством законопроект «О военной службе и статусе военнослужащего».  «За» проголосовали 89 депутатов, «против» только 9 депутатов фракции «Елк».
До голосования выступили депутаты фракции «Елк» Эдмон Марукян, Никол Пашинян и Арарат Мирзоян, при этом каждый из них отреагировал на вчерашние заявления министра обороны Вигена Саркисяна.
«В качестве добровольца после 2 апреля поехал на передовую и выполнял поставленную передо мной боевую задачу, которая в данном случае касается проведения инженерных работ», - заявил Арарат Мирзоян, представляя причины получения почетной грамоты Минобороны.
«Во время службы в установленном законом порядке получал отпуск и сдавал экзамены. Что касается того, что я "особенный", то если бы был таким, не служил бы в Союхе, Ачибадже, Гехигярде и Циранидзоре. Надеюсь, он хоть знает, где это», - заявил Эдмон Марукян.
«В противовес министру обороны мы заявляем, что представленный законопроект прикрывает тех, кто освобождается от армии по «каким-то менингитам», и этот закон не регулирует эту проблему, а еще более усугубляет», - заявил в свою очередь Никол Пашинян.