Կառավարությունը վարում է ոչ թե աղքատության հաղթահարման, այլ` աղքատության խորացման քաղաքականություն. Նիկոլ Փաշինյան
Խորհրդարանում քննարկվող 2018 թվականի բյուջեի նախագիծը ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանին լավատեսություն չի ներշնչում։
«Արդեն 3 տարի մենք կենսաթոշակները, սոցիալական և ընտանեկան նպաստները չենք բարձրացրել, բայց դրան զուգահեռ ունենք գնաճ և շարունակելու ենք այն ունենալ։ Տեսանք, որ 2018-ին 4 տոկոս գնաճ է նախատեսվում, իսկ 2017-ին` 2.7 տոկոս, այսինքն` արդեն մենք ունենք 6.7 տոկոս գնաճ, հետևաբար, եթե մենք թոշակներն ու ընտանեկան նպաստները չենք բարձրացնում, նշանակում է, որ կառավարությունը վարում է ոչ թե աղքատության հաղթահարման, այլ` աղքատության խորացման քաղաքականություն», - lրագրողների հետ զրույցում ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց նաև, որ 2018 թվականի հունվարին ուժի մեջ են մտնելու ԵԱՏՄ մաքսային նոր դրույքաչափերը, որոնք լայն սպառման բազմաթիվ ապրանքների գները մեծացնելու են՝ իրենց հետ բերելով սոցիալական հետևանքներ։

Никол Пашинян: Проводимая правительством политика направлена не на преодоление бедности, а на ее углубление
30/10/2017 12:37
Обсуждаемый в парламенте проект закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2018 год» не внушает оптимизма руководителю фракции «Елк» Николу Пашиняну.
«Мы уже третий год не повышали пенсий, социальных и семейных пособий, однако параллельно с этим в стране отмечается инфляция, которая продолжается. Мы видим, что в 2018 году предусматривается 4% рост цен, а в 2017 году зафиксирован  2.7% рост, то есть уже мы имеем 6.7% инфляцию. Следовательно, если мы не повышаем пенсии и семейные пособия, значит, правительство ведет политику, которая направлена не на преодоление бедности, а на углубление бедности», - заявил Никол Пашинян в беседе с журналистами.
Он также отметил, что с января 2018 года вступят в силу новые таможенные ставки ЕАЭС, которые увеличат цены на различные товары широкого потребления, приведя к социальным последствиям.