Աշխատավարձերի և թոշակների բարձրացման համար առնվազն 5 տոկոս տնտեսական աճ է պետք. Աղվան Վարդանյան
Վերջին տարիներին բյուջեի գլխավոր ցուցանիշը եղել է ընթացիկ և կապիտալ ծախսերի հարաբերակցությունը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը։
«Ցավոք, վերջին տարիներին մենք կապիտալ ծախսերի շատ փոքր չափաբաժիններ ենք ունենում։ Եկող տարի նախատեսվում է մոտ 100 միլիարդով ավելացնել բյուջեն, որից 70 միլիարդը գնալու է դեպի կապիտալ ծախսեր, իսկ առանց կապիտալ ծախսերի իրականցման, առանց ներդրումների զարգացում ակնկալել հնարավոր չէ », -  նշեց Աղվան Վարդանյանը։
Վերջինս ընդգծեց, որ կառավարությունը խոստովանել է՝ այս և եկող տարիները հիմնականում տնտեսական իրավիճակը կայունացնող են լինելու, որոնք հիմք կստեղծեն հետագա տարիների զարգացման համար և տնտեսական աճի այնպիսի տոկոսների, որոնք հնարավորություն կտան հիմնարար խնդիրներին մոտենալ։
«Մասնավորապես, աշխատավարձերի, թոշակների բարձրաձում և այլն և այլն։ Այս առումով բավականիհն համարձակ քաղաքակնություն է որդեգրել կառավարությունը», - նշեց նա։
Դիտարկմանը, որ, փաստորեն, գալիք տարի ևս թոշակների և աշխատավարձերի բարձրացում պետք չէ ակնկալել,  Աղվան Վարդանյանն ընդգծեց, որ դա հնարավոր է միայն 5 և ավելի տնտեսական աճ ապահովելու դեպքում։
«Բյուջեում նման բան նախատեսված չէ և բնական է՝ չենք ակնկալելու», - ասաց նա։
Այսօր խորհրդարանում ՀՀ 2018 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի նախնական քննարկման ժամանակ ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանն ասել էր, որ 2018-ի համար ակնկալվում է 4.5 տոկոս աճ, իսկ այս տարին նախատեսվում է փակել 4-4.3 տոկոս տնտեսական աճի ցուցանիշով։

Для повышения зарплат и пенсий нужно обеспечить минимум 5% экономический рост – Агван Варданян
В будущем году предусматривается увеличить бюджет примерно на 100 млрд. драмов, из которых 70 млрд. будут направлены на капитальные расходы, заявил сегодня в ходе беседы с журналистами секретарь парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» Агван Варданян.
Он отметил, что без капитальных расходов невозможно ожидать притока инвестиций.
Как подчеркнул А.Варданян, правительство призналось, что в нынешнем и будущем году экономическая ситуация будет в основном стабилизироваться, что создаст основу для  дальнейшего развития и достижения таких показателей экономического роста, которые позволят приблизиться к решению основных задач.
«В частности, повышения зарплат, пенсий и т.д., В этом плане правительство придерживается довольной смелой политики», - отметил он.
На замечание, что фактически в будущем году также не следует ожидать повышения зарплат и пенсий, Агван Варданян отметил, что это возможно лишь в случае обеспечения 5% роста.
«В бюджете не предусмотрен такой показатель и, естественно, ждать не следует», - сказал он.
Сегодня в ходе предварительного обсуждения проекта закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2018 год» на совместном заседании постоянных комиссий парламента Армении министр финансов Вардан Арамн отметил, что в будущем году предусматривается зафиксировать 4.5% экономический рост, а в конце 2017 года экономический рост будет находиться в интервале 4-4.3 процентов.