Համատարած գնաճ չկա. ԿԲ նախագահ
ԿԲ-ն իր գործիքներով երբեևիցե չի կարող ազդել կարագի ու մսի գների վրա, կարող ենք ազդել ընդհանուր գների կայունության վրա, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը։
Դիտարկմանը, թե կարևոր նշանակություն ունեցող ապրանքները թանկացել են, Ջավադյանը հակադարձեց, որ փոխարենը կան ապրանքատեսակներ, որոնք կտրականապես էժանացել են, ինչպես օրինակ, միրգը, բանջարեղենը, վառելիքը։
«Կարագն ու միսն են որոշակիորեն թանակացել», - ընդգծեց Ջավադյանը՝ հավելելով, որ ընդհանուր գնաճային երևույթ այսօր չկա։
Ջավադյանը հորդորեց համեմատել նախորդ տարվա գների հետ և համոզվել, որ համատարած գնաճ չկա։
«Սպառումը գնալով ավելանում է, որովհետև նախ աշխատավարձերի էֆեկտիվ կրճատում չունենք, հակառակը՝ էֆետիվ աշխատավարձի չափն ավելանում է», - նշեց նա։

Председатель Центробанка Армении: Повсеместной инфляции нет
«Центральный банк Армении не может своими инструментами повлиять на цены на масло и мясо, мы можем влиять на стабильность общих цен», - заявил сегодня журналистам председатель Центробанка Армении Артур Джавадян.
На замечание, повысились цены на товары первой необходимости и важности, Артур Джавадян ответил, что вместо этого есть виды товаров, которые резко подешевели, такие как, например, фрукты, овощи, топливо.
«Повысились цены на масло и мясо», - подчеркнул А.Джавадян, добавив, что общих инфляционных тенденций сегодня нет.
Председатель ЦБ призвал сравнить нынешние и прошлогодние цены и убедиться, что повсеместной инфляции нет.
«Потребление постепенно увеличивается, поскольку нет эффективного сокращения зарплат, наоборот, размер эффективной зарплаты увеличивается», - сказал он.