2018 թ. բյուջեի արդյունքներով չենք կարող ակնկալել բարեկեցության մակարդակի բարձրացում. Տնտեսագետ
Կառավարությունը նախատեսում է 2018 թվականին 4,5 տոկոս տնտեսական աճ գրանցել։ Ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանն այս մասին բազմիցս հայտարարել է տարբեր հանդիպումների ժամանակ, այսօր էլ վերահաստատեց խորհրդարանում «ՀՀ 2018 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի նախնական քննարկման ժամանակ։
Aysor.am-ի հետ զրույցում ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Հայկ Սարգսյանն ասաց, թե կանխատեսվող տնտեսական աճն իրատեսական է։
«4,5 տոկոս տնտեսական աճն իրատեսական գնահատական է, հատկապես երբ դա հնչում է կառավարության կողմից, որովհետև կառավարությունն աշխատում է հնարավորինս զգուշավորություն ցուցաբերել նման արդյունքների հրապարակման ժամանակ, այն ակնկալիքով, որ չլինի ավելի փոքր, քան նախանշված բնագիծն է։ Բայց ես կարծում եմ, որ պոտենցիալ հնարավորությունները շատ ավելի մեծ են, եթե, իհարկե, ցուցաբերվի հետևողականություն տնտեսական քաղաքականության այն մասով, որ այսօր ստեղծված է ՀՀ-ում և առկա առավելությունները գործարկվեն ամբողջովին», - նշեց Հայկ Սարգսյանը:
- Ասացիք, որ պոտենցիալ հնարավորությունները մեծ են։ Ի՞նչն է այդպիսի լավատեսության հիմքը, հաշվի առնելով հանգամանքը, որ վարչապետն ասում է, թե տնտեսական աճի հիմքերը բավարար ամուր չեն երկարաժամկետ տնտեսական աճի հավակնելու համար։
- Այդ հարցում ունեմ իմ, չէի ասի օրիգինալ, այլ այսօր ընդունված համընդհանուր տեսակետը, այն է՝ տնտեսության ոլորտում ժողովրդավարական նորմերն ամրագրել, ունենալ ինստիտուտների գործարկում։ Եթե ինստիտուտները վատ աշխատեցին, դժվար կլինի։ Մասնավորապես՝ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը, տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը, այս ինստիտուտները պետք է շատ լավ աշխատեն, դա բավարար պայմաններ կստեղծի նաև ներդրումների ապահովման համար։
- Ակնկալվող 4,5 տոկոս տնտեսական աճի պայմաններում քաղաքացու կենսամակարդակում փոփոխություններ կլինե՞ն։
- Կարծում եմ՝ այս աճի պայմաններում բնակչությունը դեռևս չի զգա շոշափելի փոփոխություններ, դրանք կլինեն աստիճանաբար, եթե մենք ունենանք հետևողական զարգացում տարիների ընթացքում, ընդ որում, ոչ պակաս, քան ՀՆԱ-ի 5-6 տոկոս արդյունքն է։ Այդ արդյունքները կունենանք, եթե հաշվի առնենք, որ այդ քաղաքականությունը միտված պետք է լինի եկամուտների բևեռացման մեղմացմանը, որովհետև այսօր ստեղծվել է մի իրավիճակ, որ ունենք եկամուտների խիստ բևեռացում, իսկ դա հասարակության լայն շերտերի համար չի կարող նպաստավոր լինել։
Ի վերջո, աճը շոշափելի կարող է լինել, եթե բարձրանան աշխատավարձերը, իրական եկամուտները, ցածր ինֆլյացիայի պայմաններում աշխտավարձերի և կենսաթոշակների բարձրացում տեղի ունենա։ Սակայն այդ հնարավորությունները դեռևս արձանագրված չեն այս տարվա բյուջեում։
- Ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը հայտարարեց, որ տարեվերջին արտաքին պարտքը կհասնի 6,7 միլիարդի։ Մտահոգիչ չե՞ք համարում պարտքի ավելացումը։
- Ոչ, մտահոգիչ չէ։ Աշխարհում է ընդունված պարտք ունենալը, բոլոր երկրներն են պարտքային խրամատներում։ Շատ կարևոր է, թե այդ պարտքն ինչ արդյունավետությամբ է գործադրվում։ Առաջիկա տարիներին բացարձակ թվի ավելացման պայմաններում ունենալու ենք պարտքային բեռի տեմպի նվազեցում, ինչը լավ նախանշան է հետագայում այդ բեռը թեթևացնելու համար։
- Հետևաբար, կարո՞ղ ենք ասել, որ 2018 թվականի բյուջեն իրատեսական է, և արտաքին ցնցումների դեպքում էլ երկրում շոկեր չեն լինի։
- Մտավախություններ չկան, սակայն ինչպես ընթացիկ տարվա, այնպես էլ եկող տարվա բյուջեի արդյունքներով չենք կարող ակնկալել բարեկեցության մակարդակի էական բարձրացում։

По результатам бюджета 2018 года ожидать повышения уровня благосостояния мы не можем – экономист
Правительство Армении предусматривает в 2018 году зафиксировать 4.5% экономический рост. Министр финансов Армении Вардан Арамян заявил об этом сегодня в ходе предварительного обсуждения в парламенте Армении проекта закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2018 год».
В беседе с корреспондентом Aysor.am декан факультета экономики и управления Ереванского государственного университета (ЕГУ) Айк Саркисян отметил, что прогнозируемый рост реален.
«4,5% экономический рост – реалистичная оценка, особенно, когда это озвучивается правительством, поскольку правительство старается по возможности проявить осторожность во время публикации подобных показателей, ожидая, что рост не будет меньше объявленного. Но я считаю, что потенциальные возможности – больше, если, конечно, будет осуществляться последовательная экономическая политика в том плане, чтобы создавшиеся в Армении сегодня преимущества полностью использовались», - отметил Айк Саркисян.
- Вы сказали, что потенциальные возможности больше. Что дает основание для подобного оптимизма с учетом того, что премьер заявляет, что экономические основы недостаточны, чтобы претендовать на долгосрочный экономический рост?
- В этом вопросе у меня своя оригинальная точка зрения, в частности, закрепить в сфере экономики демократические нормы, задействовать институты. Если институты будут работать плохо, будет сложно. В частности, комиссия по урегулированию общественных услуг, комиссия по защите экономической конкуренции должны работать очень хорошо, это создаст достаточные условия также для обеспечения инвестиций.
- Будут ли изменения в уровне жизни граждан в условиях ожидающегося роста 4.5%?
- На мой взгляд, в условиях этого роста граждане не почувствуют существенной разницы, изменения будут постепенными, если у нас будет последовательное развитие в течение лет, при этом, не менее чем 5-6% показатель ВВП. Мы можем иметь такие результаты, если учесть, что эта политика должна быть направлена на снижение поляризации доходов, поскольку сегодня создалась ситуация, когда наблюдается резкая поляризация доходов, а это не может быть благоприятным для широких кругов общества.
И, наконец, рост может быть ощутимым, если повысятся зарплаты, реальные доходы, повышение пенсий и зарплат в условиях низкого уровня инфляции. Однако эти возможности пока не закреплены в бюджете.
- Министр финансов Вардан Арамян заявил, что в конце года внешний долг составит 6,7 млрд. Не считаете ли Вы увеличение долга тревожным?
- Нет, не считаю, во всем мире принято иметь долги. Все страны в долговых ямах. Очень важно, с какой эффективностью этот долг используется. В условиях абсолютного увеличения этой цифры в ближайшие годы мы будем иметь снижение темпов долговой нагрузки, что является хорошим признаком для облегчения этой нагрузки в дальнейшем.
- Следовательно, можем сказать, что бюджет на 2018 год реалистичный и в случае внешних потрясений в стране шоков не будет?
- Такой обеспокоенности нет, однако как по результатам текущего бюджета, так и бюджета на будущий год ожидать повышения уровня благосостояния мы не можем.