Մեր քաղաքացին բոլոր մեր հարևան երկրներից ամենաթանկն է գազ ստանում. Սերգեյ Բագրատյան
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի փոխնախագահ Միքայել Սողոմոնյանը համաձայն չէ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի այն պնդման հետ, որ ՀՀ-ին տրամադրվող գազի գինը թանկ է։
«Մի չարչրկված հարց էլ գազի գնի մասին եմ ուզում տալ: Մենք ասում ենք 150 դոլար է սահմանին գազը, սակայն կրկնակի ենք վարձ վերցնում էս բնակիչներից: Վերջապես, մի օր պե՞տք է էս հարցը նայվի։ Մարդիկ վարչապետների մակարդակով ասում են, որ լավություն են անում 150 դոլար ենք տալիս ամենաէժանը, բայց մեր քաղաքացին բոլոր մեր հարևան երկրներից վերջնական արդյունքում ամենաթանկն է ստանում։ Պետք է մի ձև գտնել, որ մեր քաղաքացին այդքան չտուժի», - ասաց պատգամավորը՝ ԱԺ-ում «ՀՀ 2018 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի նախնական քննարկումների ժամանակ։
Ի պատասխան փոխնախարարը նշեց, որ ներկրման գինը սահմանին 150 ԱՄՆ դոլար է, որի վրա գումարվում է նաև ընկերության մարժան՝ 42.3 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, կորուստները կազմում են 11.7 դոլար, իսկ ԱԱՀ-ն՝ 51 դոլար։
«Այդ ամենով հանդերձ՝ միջին վաճառքի գինը, որ «Գամզպրոմ Արմենիայում» է ձևավորված, 255 դոլար է։ Սա միջազգայնորեն ընդունված մեթոդոլոգիայով է հաշվարկված, այլ գործիքներ չկան, որ կիրառվեն», - նշեց նա։

Граждане Армении получают самый дорогой в регионе газ – Сергей Багратян
Заместитель председателя Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Микаел Согомонян не согласен с утверждением депутата фракции «Блок Царукян» Сергея Багратяна, что цена на поставляемый в Армению природный газ высокая.
«Хочу задать еще один избитый вопрос о цене на газ. Мы говорим, что цена на газ на границе составляет 150 долларов, однако берем у граждан двойную плату. В конце концов, этот вопрос когда-нибудь должен быть рассмотрен. Люди на уровне премьеров заявляют, что делают добро и предоставляют самый дешевый газ за 150 долларов, но в конечно итоге наши граждане получают по сравнению с соседними странами самый дорогой газ. Нужно найти способ, чтобы наши граждане так не страдали», - заявил сегодня депутат в ходе предварительного обсуждения в парламенте Армении проекта закона РА «О государственном бюджете Республики Армения на 2018 год».
В ответ заместитель председателя КРОУ отметил, что цена ввозимого газа на границе составляет 150 долларов США, к этому прибавляется также маржа компании в размере 42.3 долларов США в драмах, потери составляют 11.7 долларов, а НДС – 51 доллар.
«Вместе со всем этим, средняя цена продажи, сформировавшаяся в компании «Газпром Армения», составляет 255 долларов. Это рассчитано по принятой международной методике, других инструментов нет, чтобы применить», - отметил Микаел Согомонян.