Առաջիկայում կստորագրվի ԵԱՏՄ և Իրանի միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր. ՀՀ նախագահ
Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Իրանի միջև եռակողմ տնտեսական համագործակցության համար մեծ հեռանկարներ կան, Ria.ru-ին տված հարցազրուցյում ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Մեղրիում՝ անմիջապես Իրանի հետ սահմանին, մենք ստեղծել ենք ազատ առևտրի գոտի  և, հաշվի առնելով, որ ազատ տնտեսական գոտին ևս գործում է այս կողմում, այստեղ, իհարկե, մեծ հնարավորություններ կան։ Մենք ԵԱՏՄ շրջանակներում բանակցություններ ենք վարում իրանական կողմի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրման վերաբերյալ», - ասել է Ս. Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ մոտ ապագայում բանակցությունները կհասնեն արդյունավետ եզրակացության։
«Մենք կստորագրենք համաձայնագիրը։ Ես կարծում եմ, որ խոսքը գնում է ամիսների մասին», - ընդգծել է նա։
«Այստեղ, իհարկե, Իրանը մեծ շուկա է, 80 միլիոնանոց վճարունակ շուկա, որտեղ անհրաժեշտություն կա ԵԱՏՄ երկրներում արտադրված ապրանքների համար», - ասել է Սերժ Սարգսյանը։

Президент Армении: Договор ЕАЭС с Ираном о свободной торговле будет подписан в ближайшее время
Для трехстороннего экономического сотрудничества между Россией, Арменией и Ираном существуют большие возможности, заявил в интервью РИА Новости президент Армении Серж Саргсян.
«Мы создали зону свободной торговли с согласия стран-членов ЕАЭС прямо на границе с Ираном - в Мегри, и, учитывая тот факт, что с той стороны тоже действует свободная экономическая зона, здесь, конечно, существуют большие возможности. Мы в рамках ЕАЭС ведем переговоры с иранской стороной о подписании договора о свободной торговле», - сказал С.Саргсян.
По его словам, в ближайшее время переговоры дойдут до эффективного завершения.
«Мы подпишем соглашение. Я думаю, что речь идет о месяцах», - подчеркнул он.
«Здесь тоже, конечно, Иран - большой рынок, 80-миллионный платежеспособный рынок, где есть необходимость в той продукции, которая производится в странах ЕАЭС», - сказал С.Саргсян.