Վարչապետը հանձնարարեց խմելու ջրի սակագինը սպառողի համար պահպանելու ուղիներ գտնել
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարեց ուղիներ գտնել խմելու ջրի մատակարարման և ջրահեռացման ծառայությունների մատուցման սակագնի բարձրացման դեպքում պահպանելու մանրածախ` սպառողի համար սակագինը:
««Վիոլա ջուր» ՓԲԸ-ն 2017թ. օգոստոսի 7-ին դիմել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով` սակագների վերանայման հայտով, որով առաջարկել է խմելու ջրի մատակարարման և ջրահեռացման ծառայությունների մատուցման սակագինը 2018թ.-ի համար ավելացնել 14,3 դրամով:
Նշված հայտը ներկայումս գտնվում է հանձնաժողովի կողմից ուսումնասիրության փուլում: Դրա ուսումնասիրության արդյունքների ամփոփումից հետո, եթե Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը կայացնի որոշում 2018թ. համար խմելու ջրի մատակարարման ու ջրահեռացման ծառայությունների մատուցման սակագների բարձրացման վերաբերյալ, ապա Կառավարությունն անհրաժեշտ է համարում «Վիոլա ջուր» ՓԲԸ հետ համատեղ վարձակալության պայմանագրի սահմաններում գտնել մանրածախ սակագների պահպանման ուղղությամբ լուծումներ», - ասաց Կարեն Կարապետյանը:
Նա հանձնարարեց Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահին 20-օրյա ժամկետում, սակագնի փոփոխության դեպքում համատեղ աշխատելով «Վիոլա ջուր» ընկերության հետ, այդ թվում` քնանրկելով կազմակերպության կողմից վճարվող վարձակալության վճարի գումարները և համագործակցելով Ֆինանսների նախարարի և ՀԾԿՀ նախագահի հետ՝ Կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել մանրածախ սակագների պահպանման վերաբերյալ համապատասխան որոշման նախագիծ:

Премьер поручил изыскать пути сохранения тарифа на услуги водоснабжения потребителей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян поручил сегодня изыскать пути сохранения розничного тарифа для потребителей в случае повышения тарифов на услуги по снабжению питьевой водой и водоотводу.
«ЗАО "Веорла джур" 7 августа 2017 года обратилось в Комиссию по урегулированию общественных услуг Армении с заявкой о пересмотре тарифов, в которой предлагается  повысить с 2018 года тариф на услуги по снабжению питьевой водой и водоотводу на  14,3 драмов.
Указанная заявка в настоящее время находится в КРОУ на этапе рассмотрения. После обобщения результатов ее изучения, если Комиссия по регулированию общественных услуг примет решение о повышении тарифов, то правительство считает необходимым в рамках договора о совместном арендовании с ЗАО "Веорла джур" найти решение в направлении сохранения розничных тарифов», - сказал Карен Карапетян.
Он поручил председателю Государственного комитета водного хозяйства в случае изменения тарифов провести в 20-дневный срок совместную работу с компанией «Виола джур», в том числе обсудить выплачиваемые компанией суммы арендной платы, и при сотрудничестве с министерством финансов и председателем КРОУ представить аппарату правительства проект соответствующего решения о сохранении розничных тарифов.