Թուրքական լոլիկի առաջին խմբաքանակն ուղարկվել է Ռուսաստան
Արգելքի չեղարկումից հետո թուրքական լոլիկի առաջին խմբաքանակն ուղարկվել է Ռուսաստան, РИА Новости-ին հայտնել է Թուրքիայի միջերկրածովյան տարածաշրջանի սեզոնային բանջարեղենի և մրգերի արտահանողների միության ղեկավար Ալի Քավակը:
«Ռուսաստանին լոլիկի մատկարարումներն սկսվել են, առաջին խմբաքանակն ուղարկվել է այսօր», - ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Ավելի վաղ ՌԴ կառավարության կայքում հրապարակվել էր որոշում, որի համաձայն՝ Ռուսաստանը նոյեմբերի 1-ից թույլատրում է թուրքական լոլիկի ներկրումը ՌԴ գյուղատնտեսության նախարարության կողմից հաստատված ծավալի սահմաններում: Միաժամանակ ՌԴ գյուղատնտեսության նախարարությունը հրապարակել է հրամանի նախագիծ, ըստ որի Թուրքիայից թույլատրվում է մինչև 2017 թվականի վերջը ներկրել 50 հազար տոննայից ոչ ավելի լոլիկ:

Союз экспортеров Турции заявил об отправке в Россию первой партии томатов
Первая после снятия запрета партия турецких томатов отправлена в Россию в четверг, заявил РИА Новости глава союза экспортеров сезонных овощей и фруктов средиземноморского региона Турции Али Кавак.
«Поставки томатов в Россию начались, первая партия отправлена сегодня», — сказал собеседник агентства.
В пятницу на сайте правительства РФ было опубликовано постановление, согласно которому Россия с 1 ноября разрешает ввоз турецких томатов в пределах утвержденного Минсельхозом РФ объема. Одновременно российский Минсельхоз опубликовал проект приказа, согласно которому из Турции разрешается ввозить не более 50 тысяч тонн до конца 2017 года.