Տաշքենդում մեկնարկել է ԱՊՀ-ի երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը
Տաշքենդում բացվել է ԱՊՀ-ի անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի (ԿՂԽ) նիստը, դրա մասնակիցները պլանավորում են քննարկել 19 հարց, որոնք վերաբերում են տնտեսական, ֆինանսական և քաղաքական ոլորտներին, հայտնում է РИА Новости-ի թղթակիցը:
ԱՊՀ-ի ԿՂԽ-ի նիստը Տաշքենդում անցկացվում է առաջին անգամ: Դրան մասնակցում են Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի և Տաջիկստանի վարչապետները: Ադրբեջանը և Թուրքմենստանը նիստում ներկայացնում են փոխվարչապետները, Մոլդովան՝ ԱՊՀ-ի կանոնադրական և մյուս մարմիններին առընթեր լիազոր ներկայացուցիչը: Նեղ կազմով նախատեսվում Է կարծիքների ազատ փոխանակում անցկացնել ԱՊՀ-ում տնտեսական փոխգործակցության հրատապ հարցերի շուրջ,  նաև  համաձայնեցնել ԿՂԽ-ի հերթական նիստի անցկացման ամսաթիվը:
Օրակարգում 19 հարց է:  Մասնավորապես, մասնակիցները նախատեսում են   ընդունել հայտարարություն  միջազգային կարտելների դեմ արդյունավետ դիմակայության համար  համաշխարհային հանրության ջանքերի կենտրոնացման մասին, նաև լուծում 2011 թվականի հոկտեմբերի 18-ի կողմից Ազատ առևտրի գոտու համաձայնագրի իրականացման համար:

В Ташкенте открылось заседание совета глав правительств стран СНГ
Заседание совета глав правительств (СГП) стран-членов СНГ открылось в пятницу в Ташкенте, его участники планируют рассмотреть 19 вопросов в экономической, финансовой и политической сферах,  сообщает корреспондент РИА Новости.
Заседание СГП СНГ проводится в Ташкенте впервые. В нем принимают участие премьеры Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, России и Таджикистана. Азербайджан и Туркмения на заседании будут представлены на уровне заместителей премьер-министров, Молдавия — полномочным представителем при уставных и других органах СНГ. В узком формате предполагается провести свободный обмен мнениями по актуальным вопросам экономического взаимодействия в СНГ, а также согласовать дату проведения очередного заседания СГП.
В повестку заседания включено 19 вопросов. В частности, его участники планируют принять заявление о консолидации усилий мирового сообщества для эффективного противодействия международным картелям, а также решение о ходе реализации положений Договора о зоне свободной торговли от 18 октября 2011 года.