2018-ի բյուջեով առողջապահության ոլորտին հատկացումներից 5 մլրդ կրճատելը գոնե տրամաբանորեն ճիշտ չէ. Հակոբ Հակոբյան
2018 թվականի բյուջեով նախատեսվում է Առողջապահության նախարարությանը տրամադրել 80.1 մլրդ դրամ, որը բացարձակ թվով շուրջ 5.8 մլրդ դրամով ավելի պակաս է 2017-ի ցուցանիշից, ԱԺ-ում 2018-ի բյուջեի նախագծի նախնական քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
«Շահառուներին մատուցվող ծառայութնուները չեն վատթարացվի, ճիշտ հակառակը՝ փոքր բյուջեով հնարավոր է մեծ հաջողությունների հասնել», - ասաց նա։
Ազգային ժողովի առողջապահության և սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը չհամաձայնեց մտքի հետ՝ նշելով, որ առողջապահության ոլորտում լուծում պահանջող այնքան խնդիր կա, որ լուծելու համար բյուջեն չպետք է կրճատվի։
«Ոլորտում այնքան խնդիրներ ունենք լուծելու, որ 5 մլրդ կրճատելը գոնե տրամաբանորեն ճիշտ չէ», - նշեց Հակոբ Հակոբյանը։
Փոխնախարարն էլ նկատեց, որ յուրաքանչյուր ոլորտում էլ ավելի շատ հատկացումների կարիք կա, քան տրամադրվում է։
«Ցանկացած ոլորտի պարագայում կարիքն ավելի մեծ է, քան հնարավորությունները, որոնք հատկացվում են այդ կարիքները բավարարելու համար», - ընդգծեց Ջանջուղազյանը։

Сокращение на 5 млрд. бюджетных средств на здравоохранение логически неправильно – Акоп Акопян
Госбюджетом на 2018 год предусматривается предоставить министерству здравоохранения 80.1 млрд. драмов, что в абсолютной цифре на 5.8 млрд. драмов  меньше чем показатель 2017 года, заявил сегодня первый заместитель министра финансов Атом Джанджугазян в ходе предварительного обсуждения в парламенте Армении проект закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2018 год».
«Предоставляемые бенефициариям услуги не ухудшаться, наоборот, можно достичь больших успехов и за счет маленького бюджета», - сказал он.
Председатель постоянной комиссии парламента по здравоохранению и социальным вопросам Акоп Акрпян не согласился с этой мыслью, отметив, что в сфере здравоохранения есть столько требующих решения проблем, что бюджет не должен сокращаться.
«В этой сфере есть столько проблем, требующих решения, что сокращение на 5 млрд., по крайней мере, логически неправильно», - отметил Акоп Акопян.
Замминистра отметил, что во всех сферах есть необходимость предоставления финансовых средств больше, чем предусматривается.
«В любой сфере потребности больше, чем возможности, предусмотренные для удовлетворения этих потребностей», подчеркнул А.Джанджугазян.