Սերժ Սարգսյանն Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահի հետ քննարկել է համագործակցության ռազմավարությունը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) փոխնախագահ Վենկայ Ժանգին, տեղեկացնում են նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Ողջունելով հյուրին Հայաստանում՝ Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել ԱԶԲ-ի առաքելությունը և դերակատարությունը Հայաստանի տնտեսական զարգացման գործում՝ ընդգծելով, որ երկրի համար կայուն գործընկեր դարձած բանկի հետ համագործակցության անցած տասներկու տարիների ընթացքում Հայաստանում բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվել, որոնք ներառել են թե´ հանրային և թե´ մասնավոր հատվածները: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը կշարունակվի:
ԱԶԲ փոխնախագահը հանդիպման սկզբում ջերմությամբ է հիշել նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ Նյու Յորքի ներդրումային համաժողովի շրջանակներում ունեցած հանդիպումը և իր հերթին գոհունակությամբ փաստել, որ բանկի հետ Հայաստանի համագործակցությունը նկատելի առաջընթաց է արձանագրել: Վենկայ Ժանգը նշել է Հայաստանի տնտեսության համար կարևոր մի շարք ոլորտներում իրականացված շուրջ երեք տասնյակ խոշոր ծրագրերը, որոնք միտված են եղել Հայաստանի ենթակառուցվածքների զարգացմանը, բարեփոխումներին, հանրային կառավարման որակի բարձրացմանը, պետություն-մասնավոր հատված փոխգործակցության խթանմանը, իրենց ազդեցությունն են ունեցել տնտեսության զարգացման գործում:
ԱԶԲ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ բանկն այժմ աշխատում է «2019-2023թթ. Հայաստանի գործընկերության ռազմավարության» մշակման ուղղությամբ, որը կներառի միջնաժամկետ և երկարաժամկետ զարգացման ծրագրեր: Այդ համատեքստում Վենկայ Ժանգը Հանրապետության Նախագահից հետաքրքրվել է Հայաստանի տնտեսության այն առաջնահերթություններով, որոնք կարող են դրվել նոր ռազմավարության հիմքում և դառնալ առաջիկա տարիների համագործակցության ծրագրեր: ԱԶԲ փոխնախագահն ընդգծել է, որ բանկը պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանին ոչ միայն ազգային ծրագրերի իրականացման գործում, այլ նաև տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանը միտված աշխատանքներում:
Նախագահը խնդրել է նոր ռազմավարության մշակման ընթացքում ուշադրություն դարձնել հատկապես ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերին, քանի որ իր համոզմամբ, դրանք զգալիորեն կնպաստեն տնտեսության մրցունակության բարձրացմանը:
Հանրապետության նախագահի կարծիքով՝ առանց զարգացած ենթակառուցվածքների, անհնար է ունենալ մրցունակ տնտեսություն: Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի համար հաջորդ առաջնահերթությունը համարել է բարեփոխումների հետևողական շարունակումը կարևորագույն այնպիսի ուղղություններով, ինչպիսիք են, օրինակ, սոցիալական, ֆինանսական, գործարար միջավայրի բարելավման, քաղաքային տրանսպորտի ոլորտում բարեփոխումների, տնտեսության թվայնացման և այլն:
ԱԶԲ փոխնախագահ Վենկայ Ժանգը վստահեցրել է, որ բանկը կշարունակի աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի տնտեսության զարգացման տեսանկյունից առանցքային կարևորություն ունեցող ծրագրերին, այդ թվում՝ տնտեսության թվայնացմանը:

Серж Саргсян и вице-президент Азиатского банка развития обсудили стратегию сотрудничества
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял вице-президента Азиатского банка развития (АБР) Венкая Жанга.
Приветствуя гостя в Армении, глава государства высоко оценил миссию и роль АБР в деле экономического развития Армении, подчеркнув, что в сотрудничестве со ставшим стабильным партнёром для страны банком за прошедшие двенадцать лет в Армении реализованы многочисленные программы, которые включали и общественный, и частный сектор. Серж Саргсян выразил надежду, что налаженное плодотворное сотрудничество продолжится.
Вице-президент АБР в начале встречи с теплотой вспомнил встречу с президентом Сержем Саргсяном, состоявшуюся в Нью-Йорке в рамках инвестиционного форума и в свою очередь с удовлетворением констатировал, что в сотрудничестве Армении с банком отмечается заметный прогресс. Венкай Жанг отметил, что реализованные в ряде важных для экономики Армении отраслей порядка трёх десятков программ, которые нацелены на развитие инфраструктур Армении, реформы, повышение качества общественного управления, взаимодействия государства и частного сектора, оказали своё влияние на развитие экономики.
Вице-президент АБР проинформировал, что банк сейчас работает в направлении разработки «Стратегии сотрудничества с Арменией на 2019-2023 гг.», которая будет включать в себя среднесрочные и долгосрочные программы развития. В этом контексте Венкай Жанг поинтересовался у главы государства теми приоритетами экономики Армении, которые могут быть заложены в основу новой стратегии и стать программами сотрудничества на ближайшие годы. Вице-президент АБР подчеркнул, что банк готовится помогать Армении не только в деле реализации национальных программ, но также в работах, нацеленных на стимулирование регионального сотрудничества.
Президент попросил в ходе разработки новой стратегии обратить в особенности внимание на программы развития инфраструктур, поскольку убеждён в том, что такие программы ощутимо поспособствуют повышению конкурентоспособности экономики. По мнению Сержа Саргсяна, без развитых инфраструктур невозможно иметь конкурентную экономику.
Президент счёл следующим приоритетом для Армении настойчивое продолжение реформ в таких важнейших сферах, как, к примеру, социальная, финансовая, улучшение делового климата, реформы в сфере городского транспорта, цифровизация экономики и так далее.
Вице-президент АБР Венкай Жанг заверил, что банк продолжит оказывать содействие программам, имеющим ключевое значение с точки зрения развития экономики Армении, в том числе, цифровизации экономики.