Միջազգային չափանիշներով կարևորագույն նախագիծ. Սերգեյ Սմբատյանը՝ «Խաչատրյանը և ջազը» նախագծի մասին
Արդեն երրորդ անգամ Հայաստանի պետական երիտասարդական և Հայաստանի պետական ջազ նվագախմբերը համատեղ ներկայացնում են Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունների ջազային մշակումները, որ կատարել են Վահագն Հայրապետյանը, Արմեն Հյուսնունցը, Մարտին Ուլիխանյանն ու Անդրանիկ Բերբերյանը։ Նոյեմբերի 7-ին Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնում հնչել է «Խաչատրյանը և ջազը» նախագիծը։ Որպես մենակատարներ հանդես են եկել Վահագն Հայրապետյանը (դաշնամուր) և Արմեն Հյուսնունցը (սաքսոֆոն)։ Համերգը ղեկավարել են դիրիժորներ Սերգեյ Սմբատյանն ու Արմեն Հյուսնունցը։
Գաղափարի հեղինակ, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նկատում է, որ երբ տարիներ առաջ նոր-նոր սկսում էին նախագիծը, մտավախություն ունեին, թե ինչպես կընկալվի Խաչատրյանի և ջազի միաձուլումը։ Սակայն մեր լավագույն ջազ երաժիշտների հետ համագործակցությամբ գաղափարը կայացավ ու սիրվեց ունկնդրի կողմից։ «Վստահորեն ասում եմ, որ սա միջազգային չափանիշներով կարևորագույն նախագիծ է։ Խաչատրյանի երաժշտությունը շատ հանրահայտ ջազ երաժիշտների է ոգևորել, և մենք մեզ իրավունք վերապահեցինք նրա երաժշտությունը մատուցել ջազային ձևաչափով՝ միաժամանակ պահելով ակադեմիական ֆորմայի սկզբունքը», - ասաց Սերգեյ Սմբատյանը։
Դիրիժոր Արմեն Հյուսնունցը նշում է, որ Խաչատրյանի երաժշտությունը ստեղծված է ազգային հիմքերի վրա, և այնտեղ, որտեղ կա ազգային հստակ հիմք, ջազային մտածելակերպն անելիք ունի։ Այնպես որ` գաղափարն ու ջազային մոտեցումն արդարացված են։
Դաշնակահար Վահագն Հայրապետյանը վստահ է, որ նախագիծն անպայման իր շարունակությունը պետք է ունենա, պետք է ներգրավվեն նոր ստեղծագործությունների ջազային մշակումներ, նաև այլ կազմերի, օրինակ ժողգործիքների ընդգրկմամբ, քանի որ դրանք են մեր երաժշտության համն ու հոտը։ Վահագն Հայրապետյանը նշում է նաև, որ Խաչատրյանը մեծ ներդրում է ունեցել հայկական, ոչ միայն, ջազի կայացման գործում, ու նախիծը ինչ-որ տեղ նաև ջազ երաժիշտների երախտիքի խոսքն է հայ մեծ կոմպոզիտորին։ Նա նաև համոզված է, որ այս նախագիծը Խաչատրյանը հաստատ կողջուներ։
Երաժիշտներն ընդգծել են, որ այս պրոյեկտը պետք է ներկայացվի նաև արտասահմանում, և Հայաստանից դուրս նույնպես ունկնդիրները պետք է կարողանան հաղորդակցվել Խաչատրյանի գործերի ջազային մշակումների հետ։ Նրանք վստահ են, որ «Խաչատրյանը և ջազը» կունենա միջազգային ճանաչում։ «Ես կուզենամ, որ այս նախագիծը աշխարհով մեկ շրջի, որովհետև Արամ Խաչատրյանը միայն Հայաստանինը չէ, աշխարհինն է։ Սա շատ հզոր, շատ արդիական, նորարար պրոյեկտ է», - ասաց Վահագն Հայրապետյանը։
Երեկոյի ընթացքում հնչել են հատվածներ «Գայանե», «Սպարտակ» բալետներից, Խորհրդային Հայաստանի հիմնը, «Ձոն ցնծության» և այլ ստեղծագործություններ՝ ջազային գործիքավորմամբ։

«Хачатурян и джаз» - проект международных стандартов и должен быть представлен во всем мире (Видео)
7 ноября проект «Хачатурян и джаз» был представлен в рамках 5-го Международного фестиваля Хачатуряна. Государственный молодежный оркестр Армении и Государственный джаз-оркестр Армении исполнили джазовые переложения произведений Арама Хачатуряна (переложения-Ваагна Айрапетяна, Армена Хьюснунца, Мартина Улиханяна и Андраника Берберяна).
Ваагн Айрапетян (фортепиано) и Армен Хюснунц (саксофон) выступили в качестве солистов. Оркестры выступили под руководством дирижеров Сергея Смбатяна и Армена Хьюснунца.
Автор идеи, художественный руководитель и главный дирижер Молодежного оркестра Сергей Смбатян отметил, что, когда они начали проект, они думали о том, как зрители воспримут слияние джаза и музыки Хачатуряна. Однако в сотрудничестве с лучшими джазовыми музыкантами идея была реализована и понравилась зрителями.
«Это важный проект с международными стандартами. Музыка Хачатуряна вдохновила многих популярных джазовых музыкантов, и мы оставляем за собой право исполнять его музыку в джазовом формате, сохранив принципы академической формы», - отметил Сергей Смбатян.
Дирижер Армен Хюнюнц добавил, что музыка Хачатуряна создана на национальной основе. И если есть четкая национальная основа, существует потребность в джазе! Таким образом, идея и джазовый подход оправданы.
Пианист Ваагн Айрапетян надеется, что проект продолжится, будут включены новые составы и другие элементы, например народные инструменты. Ваагн Айрапетян также отметил, что Хачатурян внес большой вклад в развитие джаза. Это также своего рода благодарность джазовых музыкантов великому армянскому композитору! Айрапетян уверен, что Хачатуряну понравился бы этот проект.
Музыканты отметили, что этот проект должен быть представлен за пределами Армении, поскольку аудитория должна познакомиться с джазовыми аранжировками известных произведений Арама Хачатуряна.
Музыканты уверены, что проект получит международное признание. «Я хочу, чтобы этот проект был представлен во всем мире, потому что Хачатурян принадлежит не только Армении, но и всему миру. Это очень мощный, очень современный, инновационный проект!», - отметил Ваагн Айрапетян.
Во время концерта были также представлены отрывки из балетов «Гаяне», «Спартак», гимн Советской Армении, «Ода радости» и другие произведения.
Посмотреть запись концерта по этой ссылке
5-й Международный фестиваль Хачатуряна проходит под высоким патронатом Президента РА Сержа Саргсяна. Он реализуется благодаря совместным усилиям Государственного молодежного оркестра Армении (Генеральный партнер оркестра — ВиваСелл-МТС) при поддержке Министерства культуры РА, Фонда «Хачатурян», Европейского фонда поддержки культуры.