Լևոն Մկրտչյանն ընդունել է տարկետման իրավունքի համար պայքարող ուսանողներին
Կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը համաձայնել է ընդունել «Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության` տարկետման իրավունքի վերացման դեմ բողոքող ուսանողներից 10 ներկայացուցչի:
Հանդիպումից առաջ ուսանողները պահանջել են, որ դրան ներկա լինեն նաև ԶԼՄ ներկայացուցիչները:
Ուսանողները Կրթության և գիտության նախարարի հետ հանդիպմանը նախ և առաջ բարձրացրեցին իրենց բողոքի ակցիաները խոչընդոտելու հարցը:
«Պարոն նախարար, ինչու՞ են համալսարանում փակվում դռները ու թույլ չի տրվում ուսանողներին միանալ մեզ», - հարց բարձրացրեցին ուսանողները:
«Ես երեկ հետևել եմ ակցիային, Գյուղակադեմիայի դիմաց դռները բաց էին: Ճարտարագիտական համալսարանում ևս: Դասապրոցես է ընթանում, դուք գտնում եք, որ դասընթացը պե՞տք է ընդհատվի», - ասաց Լևոն Մկրտչյանը:
Նախարարը նշեց` ուսանողության 90 տոկոսը գնում է բանակ և դա Հայաստանի անվտանգության բաղկացուցիչն է:
«Իսկ «Պատիվ ունեմ» ծրագրով առաջարկվում է վերականգնել պահեստազորի սպայի հասկացությունը: Հայրենիքի հանդեպ պարտավորությունը բոլորի համար է», - ասաց Լևոն Մկրտչյանը:
Միևնույն ժամանակ ուսանողներն ընդգծեցին` իրենք ի սկզբանե ցանկացել են գնալ խաղաղ ճանապարհով, սակայն 3 շաբաթվա ընթացքում իրենց ձայնը լսելի չեղավ ու բաց նամակները մնացին անպատասխան:

Левон Мкртчян принял протестующих против отсрочки студентов
Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян согласился принять 10 студентов – представителей инициативы «Во имя развития науки», протестующих против отмены права на отсрочку от армии.
До начала встречи студенты потребовали, чтобы на встрече присутствовали также представители СМИ.
Студенты в ходе встречи с министром образования и науки прежде всего озвучили вопрос препятствования проводимым акциям протеста.
«Господин министр, почему в университете закрывают двери и не разрешают студентам присоединиться к нашей акции», - спросили студенты.
«Я слежу за акцией со вчерашнего дня, двери сельскохозяйственная академии были открыты, в инжирном университете также. Идут занятия, вы считаете, что учебный процесс должен быть прерван?», - сказал Левон Мкртчян.
Министр отметил, что 90 процентов студенчества идет служить в армию и это составляющая безопасности Армении.
«А в программе "Честь имею" предлагается восстановить понятие офицера запаса. Обязанность перед родиной должны выполнять все», - заявил Левон Мкртчян.
При этом студенты подчеркнули, что они изначально хотели идти мирным путем, однако за прошедшие три недели их голос не был услышан и открытые письма остались без ответа.