Կառավարության նախագծի ընդունումից երկու ամիս անց շահառուները ո՛չ հավաստագիր ունեն, ո՛չ լսողական սարք ու հաշմանդամի սայլակ. «Ժողովուրդ»
09/11/2017 10:30
Լսողական սարքերի կամ հաշմանդամի սայլակի կարիք ունեցող ՀՀ քաղաքացիները տևական ժամանակ է՝ չեն ստացել իրենց հասանելիք պարագաները: Պատճառը նոր կարգն է, որի մասին որոշման նախագիծը կառավարության կողմից ընդունվեց սեպտեմբերի 7-ի նիստում: Ըստ այդ նոր կարգի` շահառուներին հաշմանդամի սայլակ և լսողական սարք տրամադրվում են պետական հավաստագրերի հիման վրա: Ու հիմա՝ այդ որոշման ընդունումից ուղիղ երկու ամիս անց, շահառուները ո՛չ հավաստագիր ունեն և ո՛չ էլ լսողական սարք ու հաշմանդամի սայլակ:
«Ժողովուրդ»-ի հետ զրույցում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հաշմանդամների բաժնի գլխավոր մասնագետ Հայկ Մկրտչյանը պարզաբանել է, թե այժմ նախարարությունը պայմանագրեր է կնքում համապատասխան կազմակերպությունների հետ. «Անելիքը կազմակերպություններինն է, որոնք պետք է գոնե այս շաբաթվա ավարտին գան ու պայմանագրերը կնքեն», - ասել է նա:

«Жоховурд»: Спустя два месяца после решения правительства, бенефициарии не имеют ни сертификатов, ни слуховых аппаратов и инвалидных колясок
09/11/2017 11:41
Газета «Жоховурд» пишет, что граждане Армении, имеющие проблемы со слухом или нуждающиеся в инвалидных колясках, уже длительное время не получают необходимые им технические средства. Причина – в новом порядке, проект решения которого был принят правительством на заседании 7 сентября. Согласно новому порядку, бенефициариям слуховые аппараты и инвалидные коляски предоставляются по государственному сертификату. И сейчас, спустя два месяца после принятия этого решения, бенефициарии не имеют ни сертификатов, ни слуховых аппаратов и инвалидных колясок.
В беседе с корреспондентом издания главный специалист управления по вопросам инвалидов и престарелых министерства труда и социальных вопросов Армении Айк Мкртчян уточнил, что в настоящее время ведомство заключает договора с соответствующими организациями. «Сейчас дело за организациями, которые должны хотя бы к концу этой недели прийти и заключить договора», - сказал он.