Մեղադրողը Սամվել Բաբայանի համար պահանջեց 7 տարվա ազատազրկում. Բաբայանը ճառը լսում էր ժպիտով
Սամվել Բաբայանի և մյուսների գործով Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր կայացած նիստում մեղադրող դատախազ Արամ Արամյանը շուրջ մեկ ժամ ներկայացրեց մեղադրական ճառը և միջնորդեց Սամվել Բաբայանին դատապարտել 7 տարվա ազատազրկման, հաղորդում է Aysor.am-ի թղթակիցը:
Մեղադրող դատախազի պնդմամբ՝ Սամվել Բաաբյանը մեղավոր է առաջադրված երկու մեղադրանքում՝ ռազմամթերքի ապօրինի շրջանառություն և փողերի լվացում։
Մյուս մեղադրյալներ՝ Սանասար Գաբրիելյանին դատախազը միջնորդեց ռազմամթերքի ապօրինի շրջանառության մեղադրանքի համար 4 տարի ազատազրկում; Անդրանիկ Քոչարյանին՝ 2 տարի ազատազրկում, բայց պատիժը պայմանականորեն չկիրառել, փոխարենը սահմանել 3 տարի փորձաշրջան; Կարեն Քոչարյանին՝ 3 տարի ժամկետով ազատազրկում; Ժորա Զաքարյանին՝ 2 տարի ազատազրկում, պայմանականորեն չկիրառել և փոխարինել երեք տարվա փորձաշրջան; Արմեն Պողոսյանին՝ ազատազրկում 3 տարի, կալանավորումը թողնել անփոփոխ, Դավիթ Հարությունյանին՝ 2 տարի ազատազրկում:
Իր ճառում մեղադրող դատախազը հայտարարեց, որ դատավարության ժամանակ պաշտպանական կողմը ձգտել է ստվեր նետել մեղադրանքի վրա՝ կասկածի տակ դնելով դրա հավաստիությունը, գործով ձեռք բերված ապացույցները։ Նաև ասաց, որ պաշտպանության կողմը դատաքննության ընթացքում փորձել է ապացույց հանդիսացող «Իգլա» տեսակի զենիթահրթիռային համալիրը ներկայացնել որպես անպիտան խողովակ կամ իրենց խոսքով՝ «տրուբա»։
Դատախազի խոսքով, եթե պաշտպանական կողմը համաձայն չէր փորձագետի եզրակացության հետ, որը հաստատել է դրա՝ զենիթահրթիռային համալիր լինելը, ապա կարող էր վիճարկել փորձաքննության արդյունքները։
«Առնվազն կասկածելի է՝ ինչպե՞ս պաշտպանական համակարգում երկար տարիներ աշխատած Բաբայանը չի կարող տարբերել զենիթահրթիռային համակարգը անպիտան տրուբայից», - հայտարարեց դատախազը։
Ռազմամթերքի ապօրինի շրջանառության մեղադրանքի մասով մեղադրողը հայտարարեց, որ դատավարությունը և ձեռք բերված ապացույցները, այդ թվում՝ ներքին դիտում օպերացիայի արդյունքները, ցույց են տվել, որ «Իգլա»-ի ձեռք բերման նախաձեռնությունը գալիս է Սամվել Բաբայանից, ինքն է դրա համար գումար տրամադրել, ինչպես նաև միջոցներ է ձեռնարկել դրա հետքերը վերացնելու ուղղությամբ։
Դատախազը նաև իր ճառում պնդեց, որ ամբաստանյալների՝ իրենց մեղավոր չճանաճելու փաստարկները զուրկ են հիմքերից։
Ինչ վերաբերում է Սամվել Բաբայանին, Անդրանիկ և Կարեն Քոչարյաններին առաջադրված՝ փողերի լվացման մեղադրանքին, դատախազն ասաց, որ դրանք հիմնավորված են որպես ապացույց հանդիսացած Սամվել Բաբայանի կողմից ձեռք բերված եվրոներով, որոնք ներկոտված են եղել հատուկ նյութով։
Նկատենք, որ Ս.Բաբայանը իր պաշտպանական ճառում հայտարարել էր, որ դրանք իրեն պարտք են եղել և ուղարկվել են Ռուսաստանից։

Прокурор потребовал приговорить Самвела Бабаяна к 7 годам лишения свободы
Сегодня на судебном заседании по делу Самвела Бабаяна и других в суде общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш прокурор Арам Арамян после длившейся примерно час обвинительной речи потребовал приговорить Самвела Бабаяна к  семи годам лишения свободы, предает корреспондент Aysor.am.
Арам Арамян в своей обвинительной речи заявил, что Самвел Бабаян виновен по предъявленным ему двум обвинениям – подстрекательстве к незаконному приобретению, перевозке и хранению группой лиц по предварительному сговору переносного зенитно-ракетного комплекса «Игла», а также приобретении в результате обмена полученного преступным путем имущества (отмывание денег).
Прокурор также потребовал приговорить Санасара Габриеляна к четырем 4 годам лишения свободы; Андраника Кочаряна – к 2 годам лишения свободы условно с испытательным сроком 3 года; Карена Кочаряна – к 3 годам лишения свободы; Жору Закаряна – к 2 годам лишения свободы условно с испытательным сроком 3 года; Армена Погосяна – к 3 годам лишения свободы, оставить арест без изменений; Давида Арутюняна – к 2 годам лишения свободы.
В своей обвинительной речи прокурор заявил, что во время судебного разбирательства сторона защиты стремилась выставить в неблаговидном свете обвинение, поставив под сомнение его достоверность и приобретенные по делу доказательства. Он также отметил, что сторона защиты в ходе судебного расследования пыталась представить являющееся доказательством ПЗРК «Игла» в качестве непригодной так называемой «трубы».
По словам прокурора, если сторона защиты не была согласна с заключением эксперта, который подтвердил, что оружие действительно является ракетно-зенитным комплексом, то могла опротестовать результаты экспертизы.
«Как минимум, сомнительно, как проработавший долгие годы в оборонной системе Бабаян не может отличить зенитно-ракетный комплекс от непригодной трубы», - заявил прокурор.
По части обвинения в незаконном обороте оружия обвинитель заявил, что судебный процесс и приобретенные доказательства показали, что инициатива приобретения ПЗРК «Игла» исходила от Самвела Бабаяна, он предоставил деньги для этого, а также предпринял меры для уничтожения следов.
Прокурор также настоял на том, что приведенные подсудимыми аргументы относительно непризнании ими вины – лишены оснований.
Что касается выдвинутого Самвелу Бабаяну, Андранику и Карену Кочарянам обвинения в отмывании денег, то прокурор заявил, что они обоснованы являющимся доказательством и приобретенными Самвелом Бабаяном евро, которые были помечены специальной краской.
Отметим, что Самвел Бабаян в своей защитной речи заявил, что эти деньги были ему должны и отправлены из России.