Սյունիքում վաղուց կարելի էր մետաղաձուլական գործարան հիմնել. ՀՀ նախկին վարչապետ
ԱԺ «Ելք» խմբակցության անդամ, ՀՀ նախկին վարչապետ Արամ Սարգսյանի պնդմամբ՝ Հայաստանում մետալուրգիան հնարավոր է զարգացնել և դրա համար կա մեծ պոտենցիալ։
«Վաղուց ժամանակն է, որ Հայաստանում ու մասնավորապես, Սյունիքում ունենանք մետաղաձուլական գործարան», - այսօր Ազգային ժողովում 2018-ի բյուջեի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Նրա խոսքով՝ հազարավոր տոննաներով գունավոր մետաղների կոնցենտրատներ են արտահանվում Հայաստանից, մինչդեռ դրա փոխարեն կարելի էր արտահանել որպես պատրաստի ապրանք։
«Ո՞րն է այն ոլորտը, որը կարող է շոգեքարշի նման իր հետևից քաշել, տանել Հայաստանի տնտեսությունը. դա արդյունաբերությունն է և որպես նյութական ռեսուրս ունեցող ճյուղ՝ գունավոր մետալուրգիան։ Իհարկե, սև մետալուրգիայի հնարավորություն էլ ունենք Չարենցավանում, բայց գունավորը Սյունիքում հիմնական ուղղությունն ու ճյուղն է», - ասաց պատգամավորը։

Арам Саркисян: В Сюнике давно можно было построить металлоплавильный завод
Депутат парламентской фракции «Елк», экс-премьер Армении Арам Саркисян утверждает, что в Армении есть потенциал для развития металлургии.
«Уже давно время, чтобы в Армении и, в частности в Сюнике, построили металлоплавильный завод», - заявил сегодня депутат в ходе обсуждения в парламенте Армении проекта государственного бюджета на 2018 год.
По его словам, из Армении вывозятся тысячи тонн концентратов цветных металлов, в то время как вместо этого можно было экспортировать готовую продукцию.
«Какая сфера может, как паровоз, потянуть за собой экономику Армении? Это – промышленность и как имеющая материальный ресурс отрасль – цветная металлургия. Конечно, у нас есть также потенциал в черной металлургии, в Чаренцаване, но цветная металлургия в Сюнике – это основная отрасль и направление», - сказал Арам Саркисян.