Ատամբաևը խզել է 100 մլն դոլարի օգնության վերաբերյալ Ղազախստանի հետ համաձայնագիրը
Ղրղզստանի նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևը օրենք է ստորագրել Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում Ղազախստանի հետ օգնության համաձայնագիրը չեղյալ համարելու մասին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ղրղզստանի խորհրդարանը այս համաձայնագրի չեղյալ հայտարարման մասին օրենքն ընդունել էր անցած շաբաթ: Համաձայնագիրը ստորագրվել էր 2016 թվականին, որով նախատեսվում էր Ղազախստանի կողմից Ղրղզստանին 100 մլն դոլարի օգնության տրամադրում «ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի ինտեգրման գործընթացներին նպաստելու համար»:
Ղրղզստանի ԱԳՆ-ին հանձնարարվել է «սահմանված կարգով Ղազախստանի կառավարությանը տեղեկացնել համաձայնագրի և արձանագրությունների չեղյալ հայտարարման մասին:
Սա տեղի է ունենում 2 երկրների միջև հարաբերությունների վատթարացման ֆոնին այն բանից հետո, երբ Աթամբաևը Ղազախստանի իշխանություններին մեղադրել էր նախագահական ընտրություններին միջամտելու փորձի մեջ: Դրանից հետո Ղազախստանը Ղրղզստանի սահմանին անվտանգության ուժեղացված միջոցառումներ էր սահմանել, որոնց հետևանքով սահմանով քաղաքացիների տեղափոխման ամենօրյա միջին թիվը 2,5 անգամ կրճատվել էր:

В Киргизии приняли закон о денонсации соглашения с Астаной о помощи в ЕАЭС
Президент Киргизии Алмазбек Атамбаев в четверг подписал закон о денонсации соглашения с Казахстаном о помощи в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС), сообщила его пресс-служба,  передает РИА Новости.
Парламент Киргизии принял закон о денонсации этого соглашения на прошлой неделе. Соглашение было подписано правительствам Киргизии и Казахстана в 2016 году. Оно предусматривало предоставление помощи Киргизии со стороны Казахстана в размере 100 миллионов долларов «в целях содействия процессам интеграции Кыргызской Республики в Евразийский экономический союз».
МИД Киргизии поручено в установленном порядке уведомить правительство Республики Казахстан о денонсации соглашения и протоколов.
Денонсация проходит на фоне ухудшения отношений между странами после того, как Атамбаев обвинил власти Казахстана в попытке вмешательства в процесс выборов президента. После этого Казахстан ввел усиленные меры безопасности на границе с Киргизией, в результате которых среднее ежедневное количество пересекающих границу граждан снизилось в 2,5 раза.