Զինծառայության մասին օրինագիծը հետ չի կանչվի, փոխարենը նոյեմբերի 22-ին կլինեն լսումներ (Տեսանյութ)
Տարկետման իրավունքի վերացման դեմ պայքարող ուսանողների հետ քննարկումների արդյունքում պայմանավորվածություն է եղել կազմակերպել խորհրդարանական լսումներ, այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց խորհրդարանի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, որը ուսանողների հետ հիմնական բանակցողն էր։
«Մենք՝ Ազգային ժողովը, ընդունել ենք երիտասարդների առաջարկությունը և ասել, որ պատրաստ ենք կազմակերպել խորհրդարանական լսումներ մեծ դահլիճում։ Մեր խոստումը ուժի մեջ է», - ասաց Շարմազանովը՝ տեղեկացնելով, որ դրանք կլինեն հրապարակային, կհեռարձակվեն ուղիղ եթերով։
Խորհրդարանական լսումները տեղի կունենան նոյեմբերի 22-ին։
Շարմազանովը նաև պնդեց, որ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքը հետ չի կանչվի, սակայն կլինի կառավարության մոտ 70 որոշում, որոնք կարող են մշակվել ուսանողնորի հետ միասին։
«Մի օրում, մի զարկով խնդիրները չեն լուծվի, ուսանողների խնդիրն է եղել իրենց ձայնը լսելի դարձնել, և մենք տրամադրել ենք երկրի ամենաբարձր հարթակը», - հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահը։

Закон «О военной службе и статусе военнослужащего» не будет отозван, 22 ноября состоятся парламентские слушания
В результате обсуждений с протестующими против нового проекта закона «О военной службе и статусе военнослужащего» и отмены права на отсрочку от службы в армии студентами была достигнута договоренность о проведении парламентских слушаний, заявил в ходе беседы с журналистами вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов.
«Мы – Национальное Собрание – приняли предложения молодежи и сказали, что готовы организовать слушания в зале заседаний. Наше обещание – в силе», - сказал Шармазанов, сообщив, что слушания будут публичными и будут транслироваться в прямом эфире.
Парламентские слушания состоятся 22 ноября.
Шармазанов также отметил, что закон «О военной службе и статусе военнослужащего» не будет отозван, однако предусматривается принять около 70 постановлений правительства, которые могут быть разработаны вместе со студентами.
«За один день и одним ударом проблемы не решаются, студенты хотели, чтобы их голос был услышан, и мы предоставили им самую высокую трибуну», - заявил вице-спикер парламента.