Լուկաշենկոն ստորագրել է ԵԱՏՄ Մաքսային օրենսգրքի մասին պայմանագրի վավերացման հրամանագիրը
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ստորագրել է Եվրասիական տնտեսական միության Մաքսային օրենսգրքի մասին պայմանագրի վավերացման հրամանագիրը: Համապատասխան օրենքը այսօր զետեղվել է հանրապետության ազգային իրավական ինտերնետ-պորտալում, հայտնում է ТАСС-ը:
Փաստաթուղթը Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի (ստորին պաալատ) կողմից ընդունվել էր հոկտեմբերի 25-ին: Հոկտեմբերի 27-ին դրան հավանություն էր տվել Հանրապետության խորհուրդը (վերին պալատ): Փաստաթուղթը ԵԱՏՄ-ի անդամ հինգ պետությունների ղեկավարների կողմից ստորագրվել է 2017 թվականի ապրիլի 11-ին:
Նախատեսվում է, որ օրենսգիրքն ուժի մեջ կմտնի այն բանից հետո, երբ ծանուցումներ ստացվեն մասնակից բոլոր երկրների (Ռուսաստան, Բելառուս, Հայաստան, Ղախստան, Ղրղզստան) կողմից պայմանագրի վավերացման վերաբերյալ: Սպասվում է, որ դա տեղի կունենա 2018 թվականի հունվարի սկզբին:

Лукашенко подписал закон о ратификации договора оТаможенном кодексе ЕврАзЭС
Президент Белоруссии Александр Лукашенко подписал указ о ратификации договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза (ЕврАзЭС). Соответствующий закон размещен в пятницу на национальном правовом интернет-портале республики.
Документ был принят Палатой представителей (нижней палатой) Национального собрания Белоруссии 25 октября и одобрен Советом Республики (верхней палатой) парламента 27 октября,сообщает ТАСС.
Таможенный кодекс ЕврАзЭС подписан главами пяти государств - членов союза 11 апреля 2017 года. Предполагается, что документ вступит в силу после получения уведомлений о ратификации договора от всех стран - участниц (Россия, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Армения). Ожидается, что это произойдет в начале января 2018 года.