Լավրով. Ղարաբաղի հարցում համագործակցությունը չի տուժել ՌԴ-ԱՄՆ հարաբերությունների հետևանքով
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցի վերաբերյալ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև փոխգործակցությունը չի տուժել երկու երկրների հարաբերությունների ներկայիս վիճակից, հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Ադրբեջանի Դիվանագիտական ակադեմիայում:
«Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում համագործակցությունը չի տուժել մեր երկկողմ գործերում տեղի ունեցող գործընթացներից», - ասել է նա՝ նշելով, սակայն, որ «հարաբերությունների շատ ոլորտներ փակուղի են մտել»:
«Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի հետ միասին ունենք ընդհանուր դիրքորոշում, այն լավ հայտնի է, - շարունակել է Լավրովը: - Պարբերաբար համանախագահները և այս երեք երկրնեի ներկայացուցիչները հանդիպում են դեսպանների, նախարարների մակարդակով և պարբերաբար այցելում տարածաշրջան»:
Ռուսաստանի արտգործնախարարը նաև հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահներ Իլհամ Ալիևի և Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը, որը տեղի է ունեցել հոկտեմբերին, թույլ կտա հաղթահարել «որոշ լճացումը» Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում:

Лавров: Сотрудничество по Карабаху не страдает от состояния отношений РФ и США
Сотрудничество России и США по карабахскому урегулированию не пострадало от текущего состояния отношений двух стран, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, выступая в Дипломатической академии Азербайджана, сообщает ТАСС.
«Сотрудничество по карабахскому урегулированию не пострадало от происходящего в наших двусторонних делах», - сказал он, отметив при этом, что «многие сферы отношений находятся в глубоком тупике».
«Мы вместе с США и с Францией занимаем общую позицию, она хорошо известна, - продолжил Лавров. - Периодически сопредседатели, эти три страны, встречаются на уровне послов, министров и регулярно ездят в регион».
Глава МИД РФ также выразил надежду, что встреча президентов Азербайджана и Армении Ильхама Алиева и Сержа Саргсяна, которая состоялась в октябре, позволит преодолеть «некоторый застой» в нагорно-карабахском урегулировании.