Արագածոտնում 2017 թվականին ծրագրվել է հավաքագրել 1 միլիարդ 254 մլն դրամի սեփական եկամուտ
ՀՀ Արագածոտնի մարզում սեպտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում ներկայացված հանձնարարականների կատարման ընթացքն այսօր վարչապետ Կարեն Կարապետյանին է ներկայացրել Արագածոտնի մարզպետ Աշոտ Սիմոնյանը:
Մարզպետը զեկուցել է, որ ըստ վարչապետի հանձնարարականի, հստակ աշխատանք է կատարվել մարզի համայնքների սեփական եկամուտների հավաքագրման ծավալն ավելացնելու ուղղությամբ: Արագածոտնի մարզում 2017 թվականին ծրագրվել է հավաքագրել 1 միլիարդ 254 մլն դրամի սեփական եկամուտ, ինչը 2016-ի համեմատ ավելի է 114 մլն դրամով կամ 23 տոկոսով: Աշոտ Սիմոնյանը վստահեցրել է, որ սեփական եկամուտների հավաքագրումը կիրականացվի 100 տոկոսով և տեղեկացրել, որ 2018-ին ևս սեփական եկամուտները նախատեսվում է ավելացնել 20-25 տոկոսով:
Անդրադառնալով շինարարության ոլորտում ծրագրերին՝ մարզպետը տեղեկացրել է, որ 2017-ի առաջին 10 ամիսների ընթացքում իրականացվել են 27 մլրդ 300 մլն դրամի շինարարական աշխատանքներ, որից 9 մլրդ 600 մլն դրամը ներդրվել է հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցման ծրագրով, մինչև տարեվերջ այս ցուցանիշը կհասնի 12,5 մլրդ դրամի: Ընդհանուր առմամբ, մարզում 2017-ին նախատեսվում է իրականացնել 30 մլրդ դրամի շինարարական աշխատանքներ:
Առողջապահության ոլորտի տարեկան բյուջեն նախատեսվել է 1 միլիարդ 573 մլն դրամ, վճարովի ծառայություններից ակնկալվող մուտքերը տարեսկզբին նախատեսվել է 114 մլն դրամ, սակայն հուլիսից վճարովի ծառայություններից ակնկալվող միջոցները նախատեսվում է ավելացնել 34 մլն դրամով: Աշոտ Սիմոնյանի խոսքով, 2018-ին նախատեսվում է վճարովի ծառայություններից մուտքերը հասցնել 200 մլն դրամի:
Խոսելով ներդրումային ծրագրերի մասին՝ Արագածոտնի մարզպետը նշել է, որ ՀՀ կառավարություն է ներկայացվել 10-ից ավելի ներդրումային ծրագիր, որոնց մի մասն արդեն իսկ ամբողջությամբ իրականացվել է, իսկ մյուս մասն ընթացքում է: Ներդրումային ծրագրերն ուղղված են արևային էլկտրակայանի կառուցմանը, թռչնաֆաբրիկայի, ջերմոցային տնտեսությունների հիմնմանը, խոզաբուծության, գինեգործության, ադամանդագործության զարգացմանը և այլն: Թալինում ադամանդի վերամշակման գործարանի վերագործարկմամբ նախատեսվում է ստեղծել 200-300 նոր աշխատատեղ՝ 200-300 դրամ միջին աշխատավարձով: Ընդհանուր առմամբ, ներդրումային ծրագրերի իրականացման արդյունքում Արագածոտնի մարզում ակնկալվում է ստեղծել 1000 նոր աշխատատեղ:
Աղբահանության ոլորտում մարզում արձանագրվել են հետևյալ ցուցանիշները. ուսումնասիրվել և քարտեզագրվել է 136 աղբավայր և աղբակույտ, որից փակվել է 124-ը: 2017 թ. մարզի համայնքներն աղբահանության նպատակով ծախսել են 62 մլն դրամ, որից 36-ը հավաքագրվել է ֆիզիկական և իրավաբանական անձանցից: Ակնկալվում է, որ 2018-ին սանիտարական մաքրման և աղբահանության աշխատանքների համար անհրաժեշտ կլինի 140-145 մլն դրամ: Մարզպետը վստահեցրել է, որ նշված միջոցները նախատեսվում է հավաքագրել վարձավճարներից և ապահովել ինքնաֆինանսավորում, ինչը համայնքների սեփական բյուջեների վրա լրացուցիչ բեռ չի առաջացնի:

В Арагацотнской области в 2017 году планируется собрать доходы на 1 млрд. 254 млн. драмов
Губернатор Арагацотнской области Ашот Симонян представил сегодня премьер-министру Армении Карену Карапетяну ход выполнения поручений, данных в ходе состоявшегося 9 сентября совещания в области.
Губернатор доложил, что согласно поручению премьер-министра, проведена четкая работа в направлении увеличения объемов собираемости доходов в общинах области.
В Арагацотнской области в 2017 году запланировано собрать собственные доходы на 1 млрд. 254 млн. драмов, что по сравнению с 2016 годом больше на 114 млн. драмов или 23%.
Ашот Симонян заверил, что собираемость доходов будет выполнена на 100 процентов, и сообщил, что в 2018 году предусматривается увеличить доходы на 20-25%.
Касаясь реализации программ в области строительства, губернатор сообщил, что за первые 10 месяцев 2017 года осуществлены строительные работы на 27 млрд. 300 млн. драмов, из которых 9 млрд. 600 млн. драмов по программе строительства автомагистрали «Север – Юг». По словам губернатора, до конца года этот показатель будет доведен до 12,5 млрд. драмов. В целом, в области предусматривается реализовать строительные работы на 30 млрд. драмов.
В сфере здравоохранения предусмотрен годовой бюджет на 1 млрд. 573 млн. драмов, поступления от платных услуг в начале года прогнозировались в размере 114 млн. драмов, однако с июля предусматривается увеличить поступления от платных услуг на 34 млн. драмов. По словам Ашота Симоняна, в 2018 году планируется довести поступления от платных услуг до 200 млн. драмов.
Касаясь инвестиционных программ, губернатор Арагацотнской области отметил, что в правительство Армении представлены более 10 инвестиционных программ, часть которых уже полностью осуществлены, а другая часть – в процессе. Инвестиционные программы направлены на строительство солнечной электростанции, птицефабрики, основания тепличных хозяйств, развитие свиноводства, виноделия, алмазного дела и т.д.
В сфере вывоза мусора изучено и выполнено картографирование 136 мусорных свалок, из которых 124 были закрыты. В 2017 году в общинах области на вывоз мусора потрачено 62 млн. драмов, в 2018 году для санитарной очистки и работ по вывозу мусора необходимо 140-145 млн. драмов. Губернатор отметил, что указанные средства предусматривается собрать за счет платежей и обеспечить самофинансирование.