Իրանը նոր շուկաների կարիք ունի և Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտին կարող է կամուրջ դառնալ ԻԻՀ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև. Տարասյան (Տեսանյութ)
28/11/2017 13:17
ԻԻՀ հետ վերջին շրջանում Հայաստանի ակտիվ աշխատանքն իր արդյունքներն արդեն տալիս է, Հայ-իրանական գործարար համաժողովին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարար Էմիլ Տարասյանը:
«Թեև ընդհանուր առևտրաշրջանառության ծավալը նշվում է 200 միլիոն ԱՄն դոլար և բացարձակ արժեքում այն շատ մեծ թիվ չէ, բայց տոկոսային առումով ունեցել ենք 10 տոկոս աճ», - ասաց Էմիլ Տարասյանը։
Նրա խոսքով՝ մշակված ապրանքի և պատրաստի արտադրանքի արտահանման ծավալները 48 տոկոս աճ են ունեցել, ինչը լուրջ դինամիկա է հետագա համագործակցության համար։
Ինչ վերաբերում է ազատ տնտեսական գոտուն, փոխնախարարն ասաց թե պատահական չէ ընտրված դրա տեղը՝ Մեղրին։
«Մեղրին իր դիրքով նպատակ ունի խթանել հայ-իրանական առևտրաշրջանառությունը, զբոսաշրջությունը, ծառայությունների ոլորտը։ Սա հնարավորություն է փոխշահավետ համագործակցության համար թե՛ Հայաստանի տնտեսվարող սուբյեկտներին, թե՛ Իրանի»,- նշեց Է. Տարասյանը։
Փոխնախարարն ասաց, թե ԻԻՀ-ն ելքի և նոր շուկաների կարիք ունի, իսկ ազատ տնտեսական գորտին հնարավորություն է ԵԱՏՄ-ի շուկան նաև հասանելի դարձնել իրանցի գործարարներին։
Հետևաբար, ըստ փոխնախարարի, Հայաստանը կարող է կամուրջ դառնալ Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև, և Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտին էլ գործիքներից մեկն է։

Эмиль Тарасян: Иран нуждается в новых рынках и СЭЗ в Мегри – возможность доступа на рынок ЕАЭС
Проводимая в последнее время Арменией активная работа с Исламской Республикой Иран уже дает результаты, заявил сегодня заместитель министра экономического развития и инвестиций Армении Эмиль Тарасян в беседе с корреспондентом Aysor.am в ходе Армяно-иранского бизнес-форума.
«Хотя и отмечается объем товарооборота на 200 млн. долларов США и в абсолютной величине это не очень большая цифра, тем не менее, в процентном соотношении мы имеем 10% рост», - сказал Эмиль Тарасян.
По его словам, в сфере экспорта переработанных товаров и готовой продукции зафиксирован 48% рост, что является серьезной динамикой для дальнейшего сотрудничества.
Что касается создания Свободной экономической зоны с Ираном, то заместитель министра отметил, что место СЭЗ – Мегри – выбрано неслучайно.
«Мегри, благодаря своему географическому положению, будет стимулировать развитие товарооборота, туризма, сферы услуг между Арменией и Ираном. Это возможность для взаимовыгодного сотрудничества как для хозяйствующих субъектов Армении, так и Ирана», - сказал Тарасян.
Замминистра отметил, что Иран нуждается в выходе на новые рынки, а свободная экономическая зона дает Ирану также возможность доступа на рынок ЕАЭС.
Следовательно, по словам замминистра, Армения может стать мостом между Ираном и ЕАЭС, а свободная экономическая зона в Мегри является одним из инструментов.