Ամոթ է, որ միլիարդատերեր ունեցող հայ ազգը չի կարողանում 3 միլիարդ արժեք ունեցող հայ-իրանական երկաթգիծն իրականություն դարձնի. Իրանագետ
Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու կառուցումը և Իրան-Հայաստան երկաթուղու ծրագրի իրագործումը բացի տնտեսական թիրախավորումից, ունեն կարևոր ռազմավարական և աշխարհաքաղաքական նշանակություն Հայաստանի համար, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
«Այս ծրագրերի միջոցով է, որ մեր պետությունը պետք է ապացուցի այս տարածաշրջանում հզոր պետություն դառնալու իր հավակնությունները», - ասաց նա:
Իրանագետն ասասաց, որ այս երկու ծրագրերի իրականացման դեպքում Հայաստանն ուղղակի կզրոյացնի տասնամյակների այն ջանքերը, որոնք Հայաստանի հանդեպ կիրառել են թշնամական դիրքորոշում ունեցող Ադրբեջանն ու Թուրքիան։
Վ. Ոսկանյանի խոսքով՝ այս ծրագրերը պետք է հռչակվեն համազգային, սրանց նկատմամբ վերահսկողությունը պետք է լինի չափազանց խիստ, որևէ կոռուպցիոն ռիսկ, որևէ անգործություն ու թերացում պետք է խստորեն պատժվի.
«Այս երկու ծրագրերը մեզանից յուրաքանչյուրի և մեր սերունդների ապագայի խնդիրն են լուծում, հետևաբար սրանց նկատմամբ մոտեցումը պետք է լինի չափազանց ուշադիր»։
Հարցին, թե Հայաստանում քաղաքական կամք կա՞ Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցումն սկսելու համար, իրանագետը պատասխանեց, որ, իր կարծիքով, կա:
«Համենայնդեպս, քաղաքական ամենաբարձր մակարդակով այդ ծրագիրը պահվում է օրակարգում՝ հաշվի առնելով վերանշյալ մի շարք հանգամանքները։ Մեկ այլ կարևոր հանգամանք կա, ծրագիրն արժի մոտ 3 միլիարդ դոլար։ Կարծում եմ՝ աշխարհով մեկ սփռված 10 միլիոն հայության համար, բազմաթիվ միլիոնատերեր ու միլիարդատերեր ունեցող ազգի համար ամոթալի է, որ չենք կարողանում 3 միլիարդանոց ծրագիր իրականացնել։ Դա պետք է մենք մեր ուժերով իրականացնենք։ Մեզ համար այս ծրագիրն ունի կենսական նշանակություն և դրանք պետք է իրականցվեն ամեն գնով», - եզրափակեց խոսքը իրանագետը:

Вардан Восканян: Стыдно, что имеющий миллиардеров армянский народ не может претворить в жизнь программу строительства железной дороги Армения – Иран
29/11/2017 12:17
Строительство автомагистрали «Север-Юг» и реализация проекта железной дороги Армения – Иран, кроме экономических целей, имеют для Армении важное стратегическое и геополитическое значение, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am ирановед Вардан Восканян.
«Именно с помощью этих программ наша страна должна доказать свои амбиции – быть мощным региональным государством», - сказал он.
Ирановед заявил, что реализация этих двух программ сведет к нулю усилия, которые на протяжении десятилетий прилагаются вражески настроенными Азербайджаном и Турцией в отношении Армении.
По словам Восканяна, эти программы должны стать общенациональными, за их осуществлением должен быть установлен строгий контроль и исключены коррупционные риски, должны строго наказываться любое бездействие или упущение.
На вопрос, есть ли в Армении политическая воля для строительства железной дороги Армения – Иран, Вардан Восканян ответил, что на его взгляд, есть.
«Во всяком случае, на самом высоком политическом уровне эта программа сохраняется в повестке. Есть еще одно важное обстоятельство, стоимость программы составляет 3 млрд. долларов. Считаю, что для живущих во всем мире 10 миллионов армян, для народа, имеющего многочисленных миллионеров и миллиардеров, должно быть стыдно, что не могут осуществить 3-милиардную программу. Это мы должны сделать своими силами. Для нас эти программы имеют жизненно важное значение и их нужно реализовать любой ценой», - резюмировал Восканян.