Լիբանանում ճգնաժամը մոտ է ավարտին, հայտարարել է նախագահը
Լիբանանում ճգնաժամը մոտ է ավարտին, Սաադ Հարիրին կմնա երկրի վարչապետի պաշտոնում: Այդ մասին հայտարարել է Լիբանանի նախագահ Միշել Աունը, հայտնում է РИА Новости-ն:
Վարչապետ Հարիրին նոյեմբերի 22-ին Բեյրութ էր վերադարձել ամսվա սկզբին Էր Ռիադից արված հրաժարականի մասին իր անակնկալ հայտարարությունից հետո առաջին անգամ: Վերադառնալուց և Աունի հետ հանդիպումից հետո նույն օրը նա հայտնել է, որ որոշել է հետաձգել իր հրաժարականը:
«Լիբանանը միշտ եղել է հանգիստ և հուսալի երկիր, այն կարողանում են կառավարել: Ճգնաժամը կավարտվի հաջորդ շաբաթ», - ասել է նախագահն իտալական La Stampa թերթին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ պայմանավորվածությունն այն մասին, որ Հարիրին, որը «չեղարկել է» իր հրաժարականը, կմնա վարչապետի պաշտոնում, ձեռք է բերվել կառավարությունում ներկա, այնպես էլ դրանից դուրս գտնվող բոլոր քաղաքական ուժերի մասնակցությամբ: Այդ մասին կա «լիարժեք համաձայնություն»:

Кризис в Ливане вскоре завершится, заявил президент
Кризис в Ливане близок к завершению, Саад Харири останется премьером страны, заявил президент Ливана Мишель Аун, передает РИА Новости.
Премьер Харири 22 ноября вернулся в Бейрут впервые после своего внезапного заявления об отставке, сделанного из Эр-Рияда в начале месяца. После возвращения и встречи с Ауном он в тот же день сообщил, что решил отложить отставку.
«Ливан всегда был спокойной и надежной страной, им умеют управлять. Кризис закончится на следующей неделе», — сказал президент в интервью итальянской газете La Stampa.
По его словам, договоренность о том, что Харири, который «приостановил» свою отставку, останется премьер-министром, достигнута при участии всех политических сил, как присутствующих в правительстве, так и вне его: об этом «есть полное согласие».