Մինչև 2 մլն հարկի չվճարումը հնարավոր է ապաքրեականցվի. վարչապետը հանձնարարական տվեց
Այսօրվա Կառավարության նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարական տվեց տնտեսական գործունեության ոլորտում որոշ հանցագործությունների ապաքրեականացման վերաբերյալ: Մասնավորապես, վարչապետը նշեց, որ հնարավոր է դիտարկել մինչև 2 միլիոն դրամի չափով հարկը, տուրքը կամ պարտադիր այլ վճարը չկատարելու ապաքրեականացումը` շեմը բարձրացնելով մինչև 4 միլիոն դրամ:
«Իրականացված ուսումնասիրություններն, ինչպես նաև գործարարների հետ քննարկումներն, առաջացրել են քրեական օրենսգրքով նախատեսված որոշ տնտեսական հանցագործությունների ապաքրեականացման հարցերին ընդհանուր անդրադարձ կատարելու անհրաժեշտություն: Հիմք է ընդունվում այն, որ նման հանցակազմերի մի մասը չունեն հանրային վտանգավորության բարձր աստիճան, ինչպես նաև դրանց հնարավոր է արձագանքել իրավական այլ ակտերի միջոցով», - ասաց Կարեն Կարապետյանը:
Նա հանձնարարեց Տնտեսական զարգացման և ներդրումների, Արդարադատության նախարարներին, ինչպես նաև ՊԵԿ ղեկավարին երկամսյա ժամկետում համատեղ մշակել և Կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել այս հարցի վերաբերյալ նախագծեր:

Премьер поручил декриминализировать невыплату налогов, пошлин и других обязательных платежей в размере 2 млн. драмов
30/11/2017 12:01
Сегодня на заседании правительства Армении премьер-министр Карен Карапетян дал поручение относительно декриминализации некоторых преступлений в сфере экономической деятельности.
В частности, премьер отметил, что в результате представленной правительством инициативы, была декриминализирована норма, предусмотренная в случае невыплат налогов, пошлин или других обязательных платежей в размере 2 млн. драмов. Порог был поднят до 4 млн. драмов.
Карен Карапетян отметил, что в результате проведенных исследований и обсуждений с предпринимателями возникла необходимость обратиться к вопросу декриминализации некоторых экономических преступлений.
«Подобная уголовно-правовая тенденция наблюдается и в мире, с учетом того, что часто состав преступления в подобных случаях не содержат высокой степени риска для общества, а также наличия  возможности реагировать на эти преступления посредством других правовых механизмов», - заявил премьер.
В этой связи премьер Карапетян поручил в двухмесячный срок разработать и в аппарат правительства представить проекты правовых актов о декриминализации составов преступлений, не представляющих большой угрозы для общества.