Վարչապետը հանձնարարեց պարզեցնել ապրանքների ծագման երկրի հավաստագրերի տրամադրման և փորձաքննության անցկացման կարգը
30/11/2017 11:32
Գործադիրի նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հերթական հանձնարակականներից մեկը ապրանքի ծագման երկրի հավաստագրի տրամադրման կարգի հստակեցման վերաբերյալ էր։
«Ապրանքների արտահանման ոլորտում, մասնավորապես, մաքսային վճարների արտոնությունների որոշման հարցում կարևոր նշանակություն ունի ապրանքի ծագման երկրի հավաստագրի տրամադրումը», - ասաց վարչապետը՝ նշելով, թե այդ իսկ պատճառով հատկապես կարևոր է, որ այդ գործընթացն իրականացվի հստակ, կանխատեսելի և դժվարություններ չառաջացնի բարեխիղճ գործարարների համար։
Վարչապետի խոսքով՝ ներկայումս առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից միջոցներ են ձեռնարկվում թվային գործիքների ներդրման ուղղությամբ, որի միջոցով գործարարների համար համապատասխան դիմումները և հավաստագրերի տրամադրումը կիրականացվի էլեկտրոնային եղանակով։
«Գործող ապրանքների՝ տեղական և օտարերկրյա, ծագման երկրի հավաստագրերի տրամադրման և փորձաքննության անցկացման կարգը պարունակում է այնպիսի նորմեր, որոնք հստակ չեն, և դրանից ելնելով՝ հավաստագրի տրամադրումը կամ ապրանքի փորձաքննության իրականացումն առաջացնում է հայեցողական լիազորությունների տարաբնույթ մեկնաբանությունների կատարման հնարավորություն։ Կարգով սահմանված չեն նաև հավաստագրերի տրամադրման մերժման կամ հիմնավոր փորձաքննության դեպքերի վերահսկողական մեխանիզմները», - նշեց Կարեն Կարապետյանը։
Ելնելով վերոնշյալից՝ ՀՀ վարչապետը տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարին հանձնարարեց, իսկ ռազմավարական նախաձեռնությունների գործադիր տնօրենին ու առևտրաարդյունաբերական պալատի ղեկավարին առաջարկեց մեկամսյա ժամկետում մշակել և կառավարությանը ներկայացնել ապրանքների ծագման երկրի հավաստագրերի տրամադրման և փորձաքննության անցկացման կարգը պարզեցնելու և հստակեցնելու վերաբերյալ առաջարկություններ։

Премьер поручил упростить порядок выдачи сертификатов о происхождении товара и проведения экспертизы
30/11/2017 12:37
Сегодня одно из поручений премьер-министра Карена Карапетяна на заседании правительства Армении касалось упрощения порядка выдачи сертификатов о происхождении товаров.
«При экспорте товаров, в частности в вопросе установления льгот по таможенным выплатам, имеет большое значение сертификат о стране происхождения товара», - сказал премьер, отметив, что именно по этой причине очень важно, чтобы этот процесс проходил четко, предсказуемо и не создавал дополнительных сложностей для добросовестных предпринимателей.
Премьер отметил, что в настоящее время Торгово-промышленной палатой предпринимаются меры в направлении внедрения цифровых инструментов, с помощью которых подача соответствующих заявления предпринимателями и предоставление сертификатов будут осуществляться в электронной форме.
«Порядок выдачи сертификатов о происхождении товаров, местных или иностранных, и проведения экспертизы содержит нечеткие нормы, и процедуры выдачи свидетельства и проведении экспертизы создает возможность для различных интерпретаций полномочий и действий по усмотрению. Порядок не устанавливает также контрольные механизмы для отказа в выдаче или случаев проведения возможных экспертиз», - отметил Карен Карапетян.
Премьер поручил министру экономического развития и инвестиций Сурену Караяну и предложил исполнительному директору Центра стратегических инициатив и руководителю Торгово-промышленной палаты в месячный срок разработать и представить аппарату правительства предложения об упрощении и уточнении порядка выдачи сертификатов о происхождении товара и проведения экспертизы.