ՍԾՏՀ ԽՎ ընդունած հակահայկական հայտարարությունն էական ազդեցություն չի կարող ունենալ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման վրա. Գագիկ Մինասյան
Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում ընդունված հակահայկական հայտարարությունը էական ազդեցություն չի կարող ունենալ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման վրա, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց վեհաժողովի հայկական պատվիրակության ղեկավար Գագիկ Մինասյանը:
«Մեր կառույցը տնտեսական ուղղվածության վեհաժողով է, բացի այդ էլ՝ մյուսների նման բացարձակ անկախ չէ: Այն իր ստատուսով ավելի ցածր է, քան մնացած վեհաժողովները: Բոլոր կոնֆլիկտների հետ կապված այս կառույցի որոշումները չունեն այն ուժը, ինչն ունեն այլ վեհաժողովները», - նշեց նա:
Մինասյանի խոսքով՝ այս հայտարարությունը նաև չի կարող որևէ ազդեցություն ունենալ, որովհետև Արցախի կոնֆլիկտը այլ կոնֆլիկներից տարբերվում է:
«Մեր կոնֆլիկտի պայմաններում միջազգայնորեն ընդունված կառույց կա՝ Մինսկի խումբը, որը մնացած բոլոր կառույցների կողմից խնդրի կարգավորման առումով միակն է ընկալվում ու այն 3 սկզբունքերը, որոնք հռչակված են այդ կառույցի կողմից», - ասաց նա:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե ինչպես է ստացվել, որ հայկական պատվիրակությունը չի նկատել, որ մնացած պատվիրակները բացակայում են, Մինասյանն ընդգծեց, որ իրենք շուտ են հասկացել՝ ինչ է կատարվում, մինչդեռ չցանկացավ մանրամասնել, թե ինչու չեն միջամտել:
«Մենք իմացել ենք: Այնտեղ աշխատում ենք ոչ առաջին տարին և գիտենք բոլոր միջոցները մեր պետական շահը պաշտպանելու համար», - հավելեց նա:

Гагик Минасян: Принятая ПАЧЭС антиармянская декларация не может оказать существенного влияния на карабахское урегулирование
Принятая на Парламентской ассамблее Черноморского экономического сотрудничества (ПАЧЭС) антиармянская декларация не может оказать существенного влияния на урегулирование карабахского конфликта, заявил на брифинге в парламенте Армении глава армянской делегации в ПАЧЭС Гагик Минасян.
«Эта структура имеет экономическую направленность, кроме того, не такая независимая как другие. Решения ПА ЧЭС относительно любых конфликтов не имеют такой силы, как резолюции других парламентских ассамблей», - сказал Гагик Минасян.
По словам Минасяна, эта декларация не может также иметь какого-либо влияния, поскольку карабахский конфликт отличается от других конфликтов.
«Урегулированием карабахского конфликта занимается Минская группа ОБСЕ, которая принимается всеми международными организациями как единственный формат урегулирования на основе трех провозглашенных МГ ОБСЕ принципов», - отметил Гагик Минасян.
Касаясь замечания, как могло случиться, что армянская делегация не заметила, что руководители всех делегаций уединились и ведут переговоры, Минасян подчеркнул, что они довольно быстро поняли, что происходит, однако не захотел уточнить, почему не вмешались в этот процесс.
«Мы знали. Работаем там не первый год и знаем все средства для защиты наших государственных интересов», - отметил он.