Սոցապ նախարարը չի մեկնաբանում աղքատության մակարդակի վերաբերյալ ԱՎԾ տվյալները (Տեսանյութ)
Հայաստանում աղքատության մակարդակի վերաբերյալ Ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից կատարված ուսումնասիրության արդյունքները Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունում դեռ պետք է ուսումնասիրվեն, այսօր այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը։
«ԱՎԾ-ի տրամադրած տեղեկությունը ավելի մանրամասն ուսումնասիրության կարիք ունի, բանականաբար, յուրաքանչյուր տարի, երբ հրապարակվում են Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալները, մեր նախարարությունը ավելի մանրամասն ուսումնասիրում է բնակչության սոցիալական խմբերի հետ կապված փոփոխություններ կա՞ն, թե չկան», - հայտարարեց Արտեմ Ասատրյանը՝ չմեկնաբանելով աղքատության մակարդակի վերաբերյալ ԱՎԾ-ի հրապարակած տվյալները։
Կառավարության պաշտոնյան տեղեկացրեց, որ նախարարության կողմից կատարվելիք ուսումնասիրություններից հետո միայն կկարողանան «ավելի առարկայական եզրակացությունների գալ»։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ ըստ ԱՎԾ-ի հրապարակած տվյալների, 2016թ-ին Հայաստանում աղքատության մակարդակը կազմել է 29,4 %՝ նախորդ տարվա՝ 29,8 %-ի համեմատ։ Այսինքն, աղքատ է տասը բնակչից երեքը։ Ըստ նույն տվյալների, 29.4% աղքատների ընդհանուր թվաքանակի մեջ 1.8 %-ը ծայրահեղ աղքատ է, 8.0%-ը` շատ աղքատ, իսկ մնացած 19.6%-ը՝ ուղղակի աղքատ է: 2016թ.-ին աղքատների ընդհանուր թվաքանակը կազմել է մոտ 880 հազար մարդ։

Министр труда и социальных вопросов не комментирует статистические данные об уровне бедности в Армении
Представленные Национальной статистической службой (НСС) Армении результаты исследования об уровень бедности в Армении еще должны быть изучены в министерстве труда и социальных вопросов, заявил сегодня в ходе беседы с журналистами в парламенте министр труда и социальных вопросов Артем Асатрян.
«Предоставленные Национальной статистической службой данные нуждаются в детальном изучении, естественно, каждый год, когда публикуются данные статистической службы, наше министерство более детально изучает, есть ли изменения, связанные с социальными группами населения, или нет», - сказал Артем Асатрян, не комментируя опубликованные НСС показатели об уровне бедности в республике.
Он также отметил, что сможет «сделать более предметные заключения» только после проведения предусмотренных изучений в ведовстве.
Ранее Aysor.am сообщал, что согласно опубликованным Национальной статистической служба (НСС) Армении данным, в 2016 году уровень бедности в Армении составил 29,4% по сравнению с показателем предыдущего года – 29,8 %. То есть, трое из десяти жителей в стране – бедные.
Согласно той же статистике, общее число бедных составляет 29.4%, из них 1.8 % – крайне бедные, 8.0% – очень бедные, а остальные 19.6% – просто бедные. В 2016 году общее число бедных в стране составило примерно 880 тысяч человек.