Հայաստանցիներն սկսել են ավելի քիչ դիմել բժշկի. ՀԺ
«Հայկական ժամանակ»-ը, հղում անելով Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, գրել է, որ հայաստանցիները գնալով ավելի քիչ են դիմում բժշկի։ Թերթը նշել է, որ այս տվյալները արտացոլված են ԱՎԾ-ի՝ օրերս հրապարակած «ՀՀ սոցիալական պատկերը և աղքատությունը» զեկույցում։
Ըստ զեկույցի՝ 2016 թվականին հիվանդների 37.7 տոկոսն է դիմել առողջության առաջնային պահպանման ծառայություններին բժշկական խորհրդատվության կամ բուժման համար։ 2015 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել էր 40.5 տոկոս։ Ուշագրավ է, որ այդ ցուցանիշի նվազումը համատարած է։ Իրենց առողջությանը ավելի քիչ են հետևում ինչպես քաղաքաբնակները, այնպես էլ գյուղաբնակները»։

«Айкакан жаманак»: Армяне стали меньше обращаться к врачам
Газета «Айкакан жаманак» пишет со ссылкой на Национальную статистическую службу (НСС) Армении, что жители республики стали все меньше обращаться к врачам.
Издание отмечает, что такие данные приводятся в опубликованном на днях докладе НСС «Социальная картина и бедность в Армении».
Согласно докладу, в 2016 году 37.7 процентов больных обратились в медицинские организации первичной медицинской помощи для консультации или лечения. В 2015 году этот показатель составлял 40.5 процентов. Примечательно, что снижение этого показателя происходит повсеместно. За своим здоровье стали меньше следить как городские, так и сельские жители», - отмечает издание.