Ռաֆայել Իսախանյան. «Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության քաղաքացիական պլատֆորմ»-ը խաբեություն է (Տեսանյութ)
11/12/2017 17:35
Հայազգի գործարար, տնտեսագետ Ռաֆայել Իսախանյանը խաբեություն է համարում այսպես կոչված «Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության քաղաքացիական պլատֆորմ»-ը և համաձայն չէ դրա կանոնադրության կետերի հետ:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 30-ին Թբիլիսիում անցկացվել է «Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության քաղաքացիական պլատֆորմ»-ի առաջին համագումարը, որի համանախագահներից մեկն ընտրվել է Ռաֆայել Իսախանյանն, ի դեպ, առանց իր գիտության:
Aysor.am-ի հետ հարցազրույցում Պյատիգորսկում բնակվող Ռաֆայել Իսախանյանը պատմել է, որ 2004 թ. Ստավրոպոլի երկրամասի լիազոր ներկայացուցչի առաջարկով այցելել էր Ադրբեջան և Հայաստան, որպեսզի քննարկի հայ և ադրբեջանցի գործարարների միջև համագործակցության հաստատման հնարավորությունը:
Նրա խոսքով` հետագայում տեղի է ունեցել արդբեջանցի զինծառայող Ռամիլ Սաֆարովի կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունը:
«Նրան հետո հերոսի կոչում տվեցին: Ինչպիսին ժողովուրդն է` այնպիսին էլ հերոսն է: Ամեն ինչ ընդհատվեց: Երբ ինձ այս անգամ զանգահարեցին, ես կարծում էի, որ զանգում են նույն առիթով (հայ ու ադրբեջանցի գործարարների հնարավոր համագործակցության)», - նշել է նա:
Ռաֆայել Իսախանյանը պատմել է, որ մասնակցել է Թբիլիսիում տեղի ունեցած միջոցառմանը «Skype»-ի միջոցով:
«Միջոցառման ընթացքում ոչ մի բառ չի ասվել այն մասին, որ կա կանոնադրություն ու ինչ-որ կետեր: Նրանք ոչինչ չեն ուղարկել: Ես ահա նոր եմ տեսել այդ կանոնադրությունն ու այն կետերը, որոնք վերաբերում են ինչ-որ շրջանների ազատմանը: Չեմ կարծում, որ սա խաղաղության հարթակ է, սա թաքնված իմաստ ունեցող… թե ինչ է` դեռ պետք է պարզել», - ասել է Ռ. Իսախանյանը:
Նա ընդգծել է, որ չի իմացել այս պլատֆորմի համանախագահ ընտրվելու մասին:
«Երբ կարդում ես վերնագիրը` շատ լավ բան է, բայց երբ կարդում ես կետերը… Եթե իսկապես խաղաղություն եք ուզում, ապա կարելի է համագործակցել բիզնեսի, սպորտի, մշակույթի ոլորտներում: Ես խաղաղասեր եմ, իսկ ինչ-որ շրջաններ ազատելու մասնագետ չեմ: Կարծում եմ` նրանք ևս մասնագետներ չեն»,- ասել է Ռաֆայել Իսախանյանը:
Նա նաև հայտարարել է, որ ադրբեջանցիներն իրենք իրենց հակասում են, հայտարարելով, որ պլատֆորմում չկան քաղաքական գործիչներ, այն դեպքում, երբ ադրբեջանական կողմից համանախագահ է ընտրվել խորհրդարանի պատգամավորը:
«Ես ինձ խաբված եմ զգում, բայց մյուսներին էլ է պետք բացատրել, որ սա խաբեություն է: Ես մի կերպ կդիմանամ, բայց այնտեղ կան շատ ուրիշ խաբվածներ ևս», - ընդգծել է Ռաֆայել Իսախանյանը:

«Гражданская платформа для мира Армения-Азербайджан» - обман: Интервью с Рафаэлем Исаханяном (Видео)
11/12/2017 17:10
Армянский предприниматель, экономист Рафаэль Исаханян считает обманом так называемую «Гражданскую платформу для мира Армения-Азербайджан», и не согласен с пунктами ее устава.
Напомним, что 30 октября в Тбилиси прошел первый съезд «Гражданской платформы для мира Армения-Азербайджан», одним из сопредседателей которой был избран Р.Исаханян, кстати, без его ведома.
В интервью Aysor.am проживающий в Пятигорске Р.Исаханян рассказал, что в 2004 году он по предложению полпреда Ставропольского края посетил Азербайджан и Армению для обсуждения идеи создания возможности сотрудничества между армянскими и азербайджанскими предпринимателями.
По его словам, потом произошло убийство армянского офицера Гергена Маргаряна азербайджанским военнослужащим Рамилем Сафаровым.
«Ему потом героя дали. Какой народ - такой герой. И все сорвалось. Когда мне на этот раз позвонили, я подумал, что звонят по тому же поводу (возможность сотрудничества армянских и азербайджанских предпринимателей)», - отметил он.
Р.Исаханян отметил, что принял участие в мероприятии в Тбилиси по «Скайпу».
«Во время этого мероприятия не было высказано ни одного слова, о том, что есть устав, какие-то пункты. Они ничего не отправили. Я вот только увидел этот устав, пункты об освобождении каких-то районов. Не думаю, что это платформа мира, это имеющий под собой тайный смысл… чего - это надо еще разобраться», - сказал Р.Исаханян.
Он подчеркнул, что не знал о своем избрании сопредседателем данной платформы.
«Когда читаешь заглавие – очень хорошая вещь, но когда читаешь пункты…  Если, действительно хотите мира, то можно сотрудничать в области бизнеса, спорта, культуры. Я миротворец, а освобождать какие-то районы - я не специалист. Думаю, они тоже не специалисты», - отметил Р.Исаханян.
Он также заявил, что азербайджанцы сами себе противоречат, заявляя, что в платформе нет политиков, в то время как сопредседателем с азербайджанской стороны избран член парламента.
«Я считаю себя обманутым. Но еще и надо разъяснить другим, что это обман. Сам я переживу, но там есть много обманутых», - подчеркнул Р.Исаханян.