Հայաստանի դիրքորոշումը հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ անփոփոխ է. Տիգրան Բալայան
Հայաստանի դիրքորոշումը հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ անփոփոխ է, Aysor.am-ին ասաց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը։
«Վերջին անգամ մեր դիրքորոշումն արտահատվել էր Աթենքում ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանի ելույթում։ Ինչ վերաբերում է մնացած հարցերին՝ տարածաշրջանի, այդ թվում ԼՂ խնդրի հետ կապված, ապա Թուրքիան պետք է հեռու մնա, նա այստեղ անելիք չունի», - նշեց Տ.Բալայանը։
Այսօր Թուրքիայի արտգործնախարարությունը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, նշելով, որ Անկարան պահպանում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների նորմալացմանն ուղղված դիրքորոշումը և պատրաստ է բարենպաստ քաղաքական մթնոլորտում վավերացնել հայ-թուրքական արձանագրությունները:
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ելույթ ունենալով Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում, հայտարարել է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները չեն կարող ընդմիշտ պատանդ մնալ, և դա է պատճառը, որ Հայաստանի նախագահը սեպտեմբերին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի ամբիոնից հայտարարեց, որ Հայաստանը արձանագրություններն առ ոչինչ կհայտարարի, քանի որ չկա որևէ դրական առաջընթաց դրանց իրականացման համար, և մենք 2018թ գարունը կդիմավորենք առանց այդ արձանագրությունների:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ նախագահը դեռևս սեպտեմբերին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանին իր ելույթում հայտարարել էր, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների կենսագործման ուղղությամբ շարունակաբար որևէ դրական  տեղաշարժի բացակայության պայմաններում Հայաստանը այդ երկու արձանագրությունները հայտարարելու է առ ոչինչ։

Позиция Армении по армяно-турецким протоколам неизменна - Тигран Балаян.
Позиция Армении по армяно-турецким протоколам неизменна, заявил Aysor.am пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
«В последний раз наша позиция была озвучена главой МИД Армении. Что касается остальных вопросов, региональных, в том числе и вопроса Карабаха, то Турции лучше держаться подальше», - заявил он.
Сегодня МИД Турции выступил с заявлением, отметив, что Анкара сохраняет приверженность протоколам о нормализации отношений с Арменией и готова их ратифицировать при благоприятной политической атмосфере.
Ранее глава МИД Армении Эдвард Налбандян подтвердил намерение официального Еревана аннулировать протоколы о нормализации армяно-турецких отношений к весне 2018 года. По его словам, до сегодняшнего дня эти документы не ратифицированы, так как Турция выдвинула безосновательные предусловия, которые противоречат букве и духу протоколов.
«Эти утверждения не отражают действительности и направлены на введение в заблуждение мирового общественного мнения. Турция прилагает усилия для нормализации отношений с Арменией на нескольких уровнях с момента провозглашения Арменией независимости в 1991 году. Несмотря на негативную позицию Армении по протоколам, Турция привержена их основным положениям. Эти протоколы по-прежнему находятся в повестке дня комиссии по иностранным делам парламента Турции, и для их ратификации важно обеспечить благоприятную политическую атмосферу и мир на Южном Кавказе», - говорится в заявлении МИД Турции.
Напомним, что президент Армении Серж Саргсян в своем выступлении на 72-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке заявил, что руководство Турции ошибается, если думает, что оно может вечно держать в заложниках подписанные в 2009 году в Цюрихе протоколы и ратифицировать по удобному для них случаю.
Он отметил, что Армения никогда не превращала признание Геноцида армян в предварительное условие для урегулирования двусторонних отношений Армении и Турции.