Եվրամիությունը երկարաձգել է հակառուսական պատժամիջոցները
Եվրամիության անդամ երկրների ղեկավարները նախօրեին Բրյուսելում կայացած նիստում քաղաքական որոշում են ընդունել երկարաձգել Ռուսաստանի նկատմամբ սահմանված տնտեսական պատժամիջոցները, որոնց գործողության ժամկետը լրանում է 2018 թվականի հունվարի վերջին, հայտարարել է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«ԵՄ-ն միաձյան հանդես Է գալիս Ռուսաստանի դեմ տնտեսական պատժամիջոցների երկարաձգման օգտին», - գրել է Տուսկը Twitter-ում:
Այժմ պահանջվում Է ԵՄ-ի խորհրդի կողմից պատժամիջոցներին հավանություն տալու տեխնիկական ընթացակարգը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր գործակալության աղբյուրը, որը մոտ է կանգնած ԵՄ-ի ղեկավարությանը, այդ որոշումն սպասվում է հաջորդ շաբաթ: Պատժամիջոցներն, ըստ ԵՄ-ի ներկայացուցիչների տեղեկատվության, կերկարաձգվեն կես տարով՝ առանց փոփոխությունների: Եվրամիությունը Ռուսաստանի դեմ տնտեսական սահմանափակող միջոցներ է մտցրել 2014 թվականի ամռանն Ուկրաինայի հակամարտության ֆոնին և ավելի ուշ ընդլայնել է դրանք:

Евросоюз принял решение о продлении санкций против России
Лидеры стран — членов ЕС на заседании в четверг приняли политическое решение продлить действие экономических санкций в отношении России, истекающих в конце января 2018 года, заявил председатель Евросовета Дональд Туск, передает РИА Новости.
«ЕС единогласно выступает за продление экономических санкций против России», — написал Туск в Twitter. Теперь необходима техническая процедура одобрения санкций Советом ЕС.
Как ранее сообщил РИА Новости источник, близкий к руководству ЕС, это решение ожидается на следующей неделе. Санкции, по информации представителей ЕС, будут продлены на полгода без изменений. ЕС ввел экономические ограничительные меры против России летом 2014 года на фоне конфликта на Украине и позже расширил их.