ԼՂ հակամարտության հարցում  ԵՄ պաշտոնական դիրքորոշմանը հակասող Լատվիայի հայտարարություններն անընդունելի են. Շարմազանով
15/12/2017 11:41
ԼՂ հակամարտության հարցում ԵՄ պաշտոնական դիրքորոշմանը հակասող Լատվիայի հայտարարություններն անընդունելի են. Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը և Սուրեն Մանուկյանը, դեկտեմբերի 14-ին հանդիպել է Լատվիայի ԱԳՆ պետական քարտուղար Անդրեյ Պիլդեգովիչի հետ, տեղեկացնում են ԱԺ լրատվական ծառայությունից:
Հանդիպմանը ներկա է եղել Լատվիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-լատվիական խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն ու Եվրամիության հետ Հայաստանի շարունակական փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն անդրադարձել է նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում ստորագրված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ ընդգծելով, որ այն նոր էջ է բացում ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների պատմության մեջ: Նրա խոսքով՝ Հայաստանը մշտապես հայտարարել է, որ ԵՄ-ի հետ սերտ համագործակցությունը երկրի առաջնային ուղղություններից է:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Էդուարդ Շարմազանովն անընդունելի է համարել Թուրքիայի կողմից Հայաստանի հետ սահմանի փակումը՝ ընդգծելով, որ այդ պետությունը հետքայլ է կատարել Ցյուրիխյան արձանագրություններից և նախապայմաններ է դնում հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, ինչը ևս անընդունելի է:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ ՀՀ տեսակետն այս հարցում համահունչ է ԵՄ պաշտոնական դիրքորոշմանը:
«Ինչպես Մինսկի խումբը, Եվրամիությունը, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետությունը հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով կարգավորման կողմնակից է՝ երեք հայտնի սկզբունքների հիման վրա, մինչդեռ Ադրբեջանը, աղավաղելով իրականությունը, փորձեր է անում առանձնացնել տարածքային ամբողջականությունը: Տարակուսելի ու անհասկանալի է, որ ԵՄ անդամ որոշ երկրներ, այդ թվում Լատվիան, Ադրբեջանի հետ ռազմավարական համագործակցության հռչակագիր են ստորագրել, որտեղ երեք հայտնի սկզբունքներից առանձնացվում է տարածքային ամբողջականությունը: Սա հակասում է թե՛ Մինսկի խմբի, թե՛ ԵՄ պաշտոնական դիրքորոշմանը, որը ևս մեկ անգամ հաստատեց ԵՄ-ն նոյեմբերի 24-ին»,- ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:

Шармазанов: Заявления Латвии по Карабаху, противоречащие позиции ЕС, неприемлемы
Эдуард Шармазанов: Как МГ ОБСЕ, Евросоюз, так и Армения выступают за урегулирование карабахской проблемы исключительно мирным путем
Делегация во главе с вице-спикером Национального Собрания Армении,  руководителем группы дружбы Армения – Литва, Латвия, Эстония Эдуардом Шармазановым 14 декабря встретилась с государственным секретарем МИД Латвии Андреем Пилдеговичем.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, в составе делегации – депутаты НС РА Самвел Фарманян и Сурен Манукян. На встрече присутствовал также Чрезвычайный и полномочный посол РА в Латвийской Республике Тигран Мкртчян.
В ходе встречи обсуждены вопросы, касающиеся развития двусторонних парламентских отношений и последовательного взаимодействия Армении с Евросоюзом.
Вице-спикер НС обратился к подписанному в Брюсселе 24 ноября Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, подчеркнув, что документ открывает новую страницу в истории отношений Армении и Евросоюза. По словам Шармазанова, Армения всегда заявляла о приоритетности тесного сотрудничества с ЕС.
На встрече стороны обсудили также вопросы региональной безопасности. Вице-спикер НС отметил недопустимость закрытия Турцией границы с Арменией, подчеркнув, что это государство отступило от Цюрихских протоколов и выдвигает неприемлемые предусловия в процессе нормализации отношений.
Обратившись к процессу мирного урегулирования карабахской проблемы, Э.Шармазанов отметил, что позиция Армении в этом вопросе созвучна с официальной позицией ЕС.
«Как Минская группа, Евросоюз, так и Армения выступают за урегулирование проблемы исключительно путем мирных переговоров – на основе трех известных принципов, в то время как Азербайджан, искажая реальность, пытается выделить только принцип территориальной целостности.
Странно и непонятно, что некоторые страны-члены ЕС, в том числе Латвия, подписали декларацию о стратегическом сотрудничестве с Азербайджаном, в которой из трех известных принципов обособляется принцип территориальной целостности. Это противоречит официальной позиции как Минской группы ОБСЕ, так и Евросоюза, что еще раз подтверждено ЕС 24 ноября», – подчеркнул вице-спикер НС РА.