Իրանը և Ռուսաստանը երկաթուղային վագոնների արտադրություն են սկսում
Իրանը և Ռուսաստանը երկաթուղային վագոնների արտադրության պարտավորագիր են կնքել, լրագրողներին հայտարարել է Իրանի ճանապարհների և քաղաքային զարգացման նախարար Աբաս Ահունդին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Իրանի և ՌԴ-ի միջև պարտավորագիր է ստորագրվել գնացքների համար վագոնների արտադրություն սկսելու վերաբերյալ»,- հայտնել է Ահունդին՝ Թեհրանում ելույթ ունենալով տրանսպորտային խորհրդաժողովի շրջանակներում:
«20 հազար բեռնատար և հազար մարդատար վագոն կարտադրվի ռուսական ու իրանական ընկերությունների համագործակցության շրջանակներում», - նշել է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ պարտավորագրի ստորագրումից անմիջապես հետո արտադրվելու է 6 հազար վագոն: Իրանական ԶԼՄ-ները մարտին հայտնել էին, որ ռուսական «Միավորված վագոնային ընկերությունը» (ՄՎԸ) իրանական երեք ընկերությունների հետ պայմանավորվել է Իրանին մատակարարումներ իրականացնելու և երկաթուղային վագոնների հավաքման շուրջ: Պլանավորվում էր, որ իրանական ընկերությունները կարտադրեն վագոնների կորպուսներ, իսկ ՄՎԸ-ն կմատակարարի անիվներ ու արգելակման համակարգեր:

Иран и Россия заключили контракт на производство железнодорожных вагонов
Иран и Россия заключили контракт на производство вагонов для железных дорог, заявил журналистам министр дорог и городского развития Ирана Аббас Ахунди, передает РИА Новости.
«Подписан контракт между Ираном и РФ о начале производства вагонов для поездов», — заявил Ахунди на полях транспортной конференции в Тегеране.
«Будет произведено 20 тысяч грузовых вагонов и одна тысяча пассажирских в рамках сотрудничества российских и иранских компаний», — отметил министр. По его словам, сразу после подписания контракта будет произведено 6 тысяч вагонов. Иранские СМИ сообщали в марте, что российская НПК «Объединенная вагонная компания» (ОВК) договорилась с тремя иранскими компаниями о поставке в Иран и сборке железнодорожных вагонов. Планировалось, что иранские компании произведут корпуса вагонов, а ОВК поставит колеса и тормозные системы.