Ես ոչ մերոնց խաղալիքն եմ, ոչ «Ելք»-ի, ոնց ուզենամ կքվեարկեմ. Նապոլեոն Ազիզյան
Ես ոչ մեկի խաղալիքը չեմ, ամեն մարդ ինքը գիտի՝ ոնց քվեարկի, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նապոլեոն Ազիզյանը՝ անդրադառնալով այսօր Դատական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծի քվեարկության ժամանակ խորհրդարանում առաջացած իրարանցմանը։
«Ես գնացի քարտուղարությանը տեղյակ պահեցի, որ չէի քվեարկել, ձեռս ուղղակի կպավ։ Ասեցին՝ գնա հայտարարություն արա, որ չես քվեարկել, մինչև եկա, էդ թեման փակեցին, պրծավ», - ասաց նա։
Ճշտող հարցին, թե ինչպե՞ս է կպել կոճակին, որ վերջինս արձանագրել է դեմ քվեարկություն՝ Ազիզյանն ասաց. «Լուռ ծիծաղալով, էլ ո՞նց կպա։ Ես ոչ մերոնց խաղալիքն եմ, ոչ «Ելք»-իի», ոնց ուզենամ կքվեարկեմ, տենց էլ կասեմ։ Ես քվեարկությունից հետո տեսա աժիոտաժը, գնացի քարտուղարություն, մինչև եկա հայտարարություն անելու, բանը բանից անցավ։ Հիմա էլ եսիմ ինչ են դարձրել», - նկատեց պատգամավորը։
Դիտարկմանը, թե չի համարում, որ օրենքը անօրինական է ընդունվել՝ Ազիզյանն ասաց, որ համաձայն չէ այդ դիտարկման հետ, քանի որ «Ծառուկյան» դաշինքը այսօր առավոտյան ֆրակցիայիում որոշել է կողմ քվեարկել։
Հարցին՝ հիմա ինքը ընդդիմությո՞ւն է, թե՞ իշխանություն, Ազիզյանն ասաց.
«Ես իմ խառվածքով ընդդիմություն եմ միշտ, բոլոր ժամանակներում, բայց ես ընենց ընդդիմություն չեմ, որ սև ակնոցներ դնեմ, լավին էլ ասեմ վատ, վատին էլ ասեմ վատ։ Առավոտ ֆրակցիայում ասել են, որ մենք այդ օրենսդրական նախաձեռնությանը կողմ ենք քվեարկելու»։
Հիշեցնենք, որ այսօր առավոտյան խորհրդարանում քվեարկության դրված Դատական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծի քվեարկության ժամանակ խորհրդարանում «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը կոչ արեց «Ծառուկյան» խմբակցությանը միասին չմասնակցել քվեարկությանը, մինչդեռ քվեարկության ժամանակ Նապոլեոն Ազիզյանի կոճակը ցույց էր տվել կողմ քվերարկություն, ինչը պատգամավորի խոսքով, տեխնիկական վրիպում է եղել։ Քվեարկության ժամանակ պատգամավորի ձայնը հաշվի էր առնվել։

Я не игрушка ни для наших, ни для фракции «Елк», как захочу, так и проголосую – Наполеон Азизян
«Я ни для кого не игрушка, каждый сам знает, как проголосовать», - заявил в беседе с журналистами депутат фракции «Блок Царукян» Наполеон Азизян, касаясь создавшегося в парламенте Армении ажиотажа вокруг голосования по законопроекту о внесении изменений и дополнений в Судебный кодекс РА.
«Я пошел в секретариат и проинформировал, что не голосовал, просто рукой случайно задел кнопку. Сказали, что нужно сделать заявление о том, что не голосовал. Пока вернулся, эта тема уже была закрыта», - сказал он.
На уточняющий вопрос, как могла рука случайно задеть кнопку, Азизян заявил: «Молча, смеясь, а как еще. Я ни для кого не игрушка, ни для наших, ни для фракции «Елк», как захочу, так и проголосую, так и скажу. Я увидел после голосования ажиотаж, пошел в секретариат, пока вернулся, чтобы сделать заявление, все зашло уже слишком далеко», - отметил депутат.
На замечание, не считает ли он, что закон был принят с нарушением, Азизян отметил, что не согласен с этой мыслью, поскольку во фракции «Блок Царукян» сегодня утром решили проголосовать за законопроект.
На вопрос, так кого же он поддерживает оппозицию или власть, Азизян ответил: «Я по своему характеру всегда был оппозицией, во все времена, но я не из той оппозиции, которая носит черные очки и критикует как хорошее, так и плохое. Утром во фракции сказали, что мы проголосуем за эту законодательную инициативу».
Напомним, сегодня утром во время голосования в парламенте Армении по законопроекту о внесении изменений и дополнений в Судебный кодекс руководитель фракции «Елк» Никол Пашинян призвал всех, кто не поддерживает данный законопроект, не участвовать в голосовании. Законопроект был принят 63 голосами «за». Как уточнил проголосовавший за законопроект депутат фракции «Блок Царукян» Наполеон Азизян, произошла техническая ошибка, однако его голос был учтен.