Խորհրդարանում օրինախախտում չի եղել. Շարմազանով (Տեսանյութ)
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը չի կարծում, թե այսօր առավոտյան Ազգային ժողովում Դատական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծի քվեարկության ժամանակ անօրինականություն է կատարվել։
«Օրենքն ընդունվել է Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքի համաձայն ու առանց որևէ կեղծիքի», - այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
Նա տեղեկացրեց, որ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցությունը նիստի ժամանակ որևէ ձայն չի խնդրել և չի ասել, որ ինքը սխալ է քվեարկել կամ որևէ խնդիր կա։
«Հետևությունը հետևյալն է՝ քվեարկությունը եղել է օրինական, որովհետև եղել է 62 ձայն, իսկ վարման կարգի վերաբերյալ որևէ մեկը չի հայտարարել, թե Նապոլեոն Ազիզյանը չի քվեարկել։ Կա օրենք՝ եթե դու քո քվեարկության հետ ունես խնդիր, ձեռք ես բարձրացնում ու վարման կարգով խոսում ես։ «Ծառուկյան» դաշինքից որևէ պատգամավոր վարման կարգով ձայն չի խնդրել», - հավելեց Շարմազանովը։
Հարցին, թե ինչո՞ւ չկատարվեց պատգամավորների առաջարկը և վերաքվեարկություն չկատարավեց, ԱԺ փոխնախագահը պատասխանեց, որ դրա կարիքը չկար։
««Ելք» խմբակցությունը չէր մասնակցել քվեարկությանը, հետևաբար կարիք չկար նայել իրենց քվեարկության արդյունքը, պարոն Մախմուդյանը չէր քվեարկել, հայտարարել էր, իսկ «Ծառուկյան» դաշինքը չէր քվեարկել, միայն քվեարկել էր Նապոլեոն Ազիզյանը, իսկ նրանցից որևէ պահանջ կրկնել քվեարկությունը, վարան կարգով խոսել, չի եղել։ ԱԺ նախագահությունը հարցը վերաքվեարկության դնում է այն դեպքում, երբ որևէ պատգամավոր սխալմունք է կատարել և այդ մասին հայտարարում է վարման կարգով։ Այս դեպքում հայտարարություն չի եղել», - ներկայացրեց ԱԺ փոխնախագահը։
Լրագրողը հետաքրքրվեց, թե հնարավո՞ր է, որ «Ծառուկյան» դաշինքում դիտավորյալ են այս քայլին դիմել, ինչին Շարմազանովը պատասխանեց, որ այլ խմբակցության որոշումների մասին չի կարող տեսակետ հայտնել։

Во время голосования в парламенте никакого правонарушения не было – Эдуард Шармазанов
Вице-спикер парламента Эдуарл Шармазанов не считает, что сегодня во время голосования по законопроекту о внесении изменений и дополнений в Гражданский процессуальный кодекс РА в парламенте Армении имело место правонарушение.
«Закон принят согласно регламенту Национального Собрания и без какой-либо фальсификации», - заявил Шармазанов.
Он сообщил, что фракция «Блок Царукян» во время заседания не заявляла о том, что проголосовала по ошибке неправильно или есть какие-то проблемы.
«Вывод следующий – голосование было законным, поскольку было 62 голоса, никто не заявлял о том, что Наполеон Азизян не участвовал в голосовании. Есть закон, если у тебя проблемы с голосованием, поднимаешь руку и выступаешь в связи с порядком ведения. Никто из фракции «Блок Царукян» не выступил по порядку ведения», - сказал вице-спикер.
На вопрос, почему предложение депутатов о повторном голосовании не приняли, вице-спикер парламента ответил, что необходимости в этом не было.
«Фракция «Елк» не участвовала в голосовании, следовательно, в пересмотре результатов их голосования необходимости не было. Господин Махмудян не голосовал, участвовал в голосовании только Наполеон Азизян, а от него какого-либо требования о повторном голосовании не поступало. Руководство парламента ставит вопрос повторного голосования в том случае, когда депутат ошибся и заявил об этом. В данном случае заявления не было», - отметил Шармазанов.
На вопрос журналиста, возможно, во фракции «Блок Царукян» преднамеренно пошли на этот шаг, Эдуард Шармазанов ответил, не может высказывать мнения относительно действий другой фракции.