Մենք միանշանակ համոզված ենք, որ ճիշտ ուղղությամբ ենք գնում. վարչապետը հավանեց գյուղնախարարի ներկայացրած ծրագիրը
21/12/2017 14:38
Կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը ներկայացրեց 2016 թվականի դեկտեմբերի 1-ին հաստատված ՀՀ կառավարության կողմից գյուղատնտեսության սուբսիդավորման ուղղությունների հայեցակարգից բխող միջոցառումների ծրագիրը։
«Սահմանվել է ոլորտում սուբսիդավորման ընդհանուր մոտեցումները, սկզբունքներն ու ուղղությունները, որոնք կապահովեն պետական քաղաքականության ներկայիս նոր մոտեցումների կիրառումը և գործունեությունների թափանցիկությունը», - ասաց Իգնատի Առաքելյանը։
Նա նշեց, որ ծրագրի ընդունումը կնպաստի առաջիկա տարիներին գյուղատնտեսությունում իրականացվող սուբսիդավորման միջոցառումների հստակեցմանը, որոնց իրականացումն էլ կնպաստի գյուղատնտեսությունում տնտեսվարողների գործունեության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը։
«Պարոն վարչապետ, մենք այս տարի պիլոտն անցկացրեցինք և 2 միլիարդից 1 միլիարդ 140 միլիոնը հավանության է արժանացել 16 ընկերության կողմից, բայց մեծ պահանջարկ կար, որ գումարները բարձարացնեն և այդ պիլոտի արդյունքում մի քիչ շտկվել է ու արդեն ներկայացվել է հաջորդ տարվա համար 18  միլրադ դրամի ծրագիր՝ 3 տոկոսանոց մթերման վարկեր, որպեսզի թեթևացնենք բեռը՝  գյուղացիներին վաճառած հումքի դիմաց ապրանք ստանալու», - ասաց գյուղնախարարը։
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն էլ արձագանքեց՝ կարծում է, որ շատ համալիր ծրագիր է, որը որակապես փոխելու է  գյուղատնտեսությունը։
«Մենք միանշանակ համոզված ենք, որ ճիշտ ուղղությամբ ենք գնում, պարոն Առաքելյան, ձեզնից նման համալիր ծրագիր սպասում ենք  անասնապահության ոլորտում», - ասաց վարչապետ Կարեն Կարապետյանը։

Мы однозначно уверены, что идем по правильному пути – премьер доволен представленной главой Минсельхоза программой
Министр сельского хозяйства Армении Игнатий Аракелян представил на сегодняшнем заседании правительства мероприятия, вытекающие из утвержденной 1 декабря концепции направлений субсидирования сельского хозяйства правительством Армении.
«Установлены общие подходы субсидирования сферы, которые обеспечат применение новых подходов правительства и прозрачность действий», - сказал министр.
Он отметил, что принятие программы посодействует уточнению мероприятий по субсидированию сельскохозяйственной сферы в предстоящие годы, посодействует созданию благоприятных условий для хозяйствующих субъектов этой отрасли.
«Мы в этом году реализовали пилотный проект и из представленных 2 млрд. 16 компаний одобрили 1 млрд. 140 млн. Есть большой спрос и в результате пилотной программы мы немного скорректировали и уже представили на следующий год программу в размере 18 млрд. драмов. Это – трехпроцентные кредиты для заготовки, которые облегчат нагрузку крестьян», - сказал министр.
Премьер Карен Карапетян отреагировал, что считает эту программу комплексной, направленной на качественное изменение сельского хозяйства.
«Мы однозначно уверены, что идем по правильному пути. Именно такой комплексной программы мы ждем от вас и в сфере животноводства», - сказал Карапетян.