Եթե գիտեք դեպք, որ մարգարինը վաճառվել է որպես կարագ, խնդրում եմ` ասեք, մենք նման դեպքի մասին չգիտենք. ՍԱՊԾ պետ
25/12/2017 14:12
ԳՆ Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Իշխան Կարապետյանը հերքում է այն տեղեկությունները, որ իր ղեկավարած կառույցում աշխատող որևէ պաշտոնյայի ընկերություն ներկրել է մարգարին ու կարագի անվան տակ վաճառել բանակին:
«ՍԱՊԾ որևէ պաշտոնյա առնչություն չունի այդ դեպքին: Քանի որ դեպքը հին է ու վերաբերում է մինչ իմ պաշտոնավարման ժամանակահատվածին, ես այդ դեպքի մանրամասներին չեմ տիրապետում: Բայց մեծ հաճույքով ձեզ հետ միասին կհետևենք զարգացումներին: Իրավապահները երբ կտան համապատասխան պարզաբանումներ, մենք էլ մեր կողմից պատրաստ ենք ամեն ինչ անել, որ մեղավորները ենթարկվեն խիստ պատասխանատվության», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Կարապետյանը՝ անդրադառնալով մամուլում հրապարակված տեղեկություններին:
Հիշեցնենք՝ օրեր առաջ մամուլը գրել էր, որ ՍԱՊԾ պետի տեղակալ Եղիշե Մարգարյանի ընկերությունները, որոնք շահել են ՊՆ-ի տենդերը, կարագի անվան տակ մարգարին են մատակարարել բանակին: Ավելին, ՍԱՊԾ-ի փորձաքննական լաբորատորիան դրական եզրակացություն է տվել և այդ դեպքի առթիվ ԱԱԾ քննչական վարչությունում քրեական գործ է հարուցվել: Այդ գործի վերաբերյալ Aysor.am-ը հարցում է արել ԱԱԾ, սակայն պատասխան դեռ չենք ստացել:
Ճշտող հարցին, թե մարգարինը վաճառվե՞լ է որպես կարագ, Կարապետյանը պատասխանեց, որ ինքը հարուցված քրեական գործի մանրամասներին չի տիրապետում ու նաև հավելեց. «Եթե գիտեք դեպք, որ մարգարինը վաճառվել է որպես կարագ, խնդրում եմ ասեք, մենք նման դեպքի մասին չգիտենք»:

Служба безопасности пищевых продуктов не знает о случаях продажи маргарина вместо масла – Ишхан Карапетян
25/12/2017 15:20
Начальник Государственной службы безопасности пищевых продуктов (ГСБПП) министерства сельского хозяйства Армении Ишхан Карапетян опровергает сведения о том, что компания какого-либо должностного лица, работающего в возглавляемом им ведомстве, ввозила в республику маргарин и продавала министерству обороны под видом масла.
«Никто из должностных лиц ГСБПП не имеет к этому отношения. Поскольку это случай касается периода до моего назначения главой ведомства, я не в курсе деталей. Однако с удовольствием прослежу вместе с вами за развитием событий. Когда правоохранители предоставят соответствующие разъяснения, мы со своей стороны сделаем все, чтобы виновные были привлечены к строгой ответственности», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами Карапетян, касаясь опубликованных в прессе сведений.
Напомним, несколько дней назад СМИ писали о том, что принадлежащие заместителю начальника ГСБПП Егише Маргаряну компании, выигравшие тендер министерства обороны, поставляли армии вместо масла маргарин. Более того, лаборатория ГСБПП во время экспертизы дала положительное заключение, в Службе национальной безопасности по данному факту возбуждено уголовное дело. Корреспондент Aysor.am направил в связи с этим запрос в СНБ, однако ответ пока не получен.
На уточняющий вопрос, продавался ли маргарин вместо масла, Ишхан Карапетян заявил, что не знает о деталях возбужденного уголовного дела, отметив: «Если знаете случай, когда маргарин продавался вместо масла, прошу сказать, мы о подобных случаях не знаем».