Ռաֆայել Իսախանյան. Ստի վրա հենված ոչ մի նախաձեռնություն չի կարող հաջողությամբ պսակվել
Ռուսաստանաբնակ հայ գործարար Ռաֆայել Իսախանյանը, որին ադրբեջանցիները փորձել են ներգրավել այսպես կոչված խաղաղության պլատֆորմի մեջ, բացահայտում է հակառակորդի հերթական ստերը։ Voskanapat.info-ի հետ զրույցում նա հայտարարել է, որ իրականում ոչ թե ադրբեջանցիներն են հեռացրել նրան այդ կառույցից, այլ ինքն է հրաժարվել մասնակցել Բաքվի կեղծիքի քաղաքականությանը։
- Պարոն Իսախանյան, ադրբեջանցիների կողմից նախաձեռնված այսպես կոչված «Խաղաղության քաղաքացիական հարթակի» (ԽՔՀ) ղեկավար խորհուրդը դեկտեմբերի 25-ին նիստ է անցկացրել, որի ընթացքում որոշվել է Ձեզ հեռացնել կառույցից։ Ո՞րն է նման որոշման պատճառը, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այն։
- Անկեղծ ասած, նման «որոշումն» ինձ չի զարմացնում։ Ինչու՞ եմ «որոշում» բառը վերցնում չակերտներում, որովհետև դա ամենևին էլ ադրբեջանցիների որոշումը չէր։ Ես ինքս արդեն տեղեկացրել էի իրենց, որ նման նպատակներով և կանոնադրությամբ կազմակերպության մեջ անելիք չունեմ։ Հայկական լրատվամիջոոցներին տրված հարցազրույցից հետո, որտեղ հայտարարել էի, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության այսպես կոչված հարթակի կանոնադրությանն ի սկզբանե ծանոթ չէի և որ ես կարծում էի, թե ադրբեջանցիներն ինձ առաջարկում են վերսկսել տարիներ առաջ սկսված և կիսատ թողած մի ծրագիր, որը վերաբերվում էր Ռուսաստանի տարածքում հայ և ադրբեջանցի գործարարների համագործակցությանը, ինձ սկսել են զանգել այս հարթակի ադրբեջանցի ներկայացուցիչները և համոզել, որ մնամ այդ կառույցում, լինեմ դրա համանախագահը և միասին աշխատենք։ Ես, իհարկե, խաղաղության կողմնակից եմ, բայց այդ կառույցի կանոնադրությունը որևէ առնչություն չունի հայերի և ադրբեջանցիների միջև խաղաղության հասնելու իրական ուղիների հետ։ Դա հակահայկական քարոզչություն է, որն ադրբեջանցիները փորձում են իրականացնել հենց հայերի շուրթերով՝ իհարկե մոլորեցնելով և խաբելով մեր հայրենակիցներին։
Ինչևէ, սկզբում ես փորձեցի բոլոր այս հարցերին կառուցողական ուղղություն տալ։ Առաջարկեցի ադրբեջանցիներին՝ Ռովշան Ռզաևին, Դիլյարա Էֆենդիևային, Օրհան Նաբիևին, փոխել հարթակի կանոնադրությունը, հանել այնտեղից պաշտոնական Բաքվի բոլոր քարոզչական թեզերը, հրաժարվել քաղաքական պահանջներից ու հայտարարություններից։ Մի խոսքով, առաջարկեցի իսկապես խաղաղությունից խոսել։ Բայց ցավոք, նրանց նպատակը այլ է, և ես չէի կարող մնալ խաբեության այդ կառույցում։
- Պարոն Իսախանյան, ադրբեջանցիները մերժեցին բոլո՞ր Ձեր առաջարկները, թե՞ այնուամենայնիվ ինչ-որ բաների հետ համաձայն էին։
- Գործնականում նրանք մերժեցին ամեն ինչ։ Ինձ ասացին, որ կանոնադրության մեջ փոփոխություններ կարող է անել միայն այսպես կոչված հարթակի համաժողովը, որը մեկ տարի հետո պիտի կայանա։ Ուզում էին համոզել, որ մեկ տարի սպասեմ, ինչը, իհարկե, բացառված էր։ Նրանց նպատակներն ինձ այլևս միանգամայն պարզ են։
Բայց զվարճալի մի փաստ իմ աչքից չվրիպեց։ Այն, որ ադրբեջանական կողմն այնուամենայնիվ փոփոխել է այսպես կոչված հարթակի կանոնադրությունը։ Բնականաբար՝ չսպասելով նոր համաժողովին։ Իրենք կանոնադրությունից հանել են նույն այն կետը, որը արգելում էր Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր Ռովշան Ռզաևին լինել այդ կառույցի համանախագահ։ Դրա մասին ես խոսել եմ իմ նախորդ հարցազրույցի ժամանակ՝ մատնանշելով, որ իրենք խախտել են իրենց իսկ կողմից գաղտնի ընդունված կանոնադրության կետերից մեկը։ Հիմա դա արդեն շտկվել է։ Այսպես կոչված հարթակի կանոնադրության մեջ այլ փոփոխություններ էլ են արել ադրբեջանցիները։ Ինչպես տեսնում ենք, դրա համար նրանց նոր համաժողով պետք չի եկել։ Իսկ ահա իմ առաջարկները, փաստորեն մերժվել են։ Իրենց գործն է։ Ես միայն կարող եմ ասել, որ ստի վրա հենված ոչ մի նախաձեռնություն երբեք չի կարող հաջողությամբ պսակվել։ Այդ էջն ինձ համար այլևս փակված է։

Рафаэль Исаханян: Ни одна основанная на лжи инициатива не может увенчаться успехом
Проживающий в России армянский предприниматель Рафаэль Исаханян, которого азербайджанцы попытались вовлечь в деятельность так называемой «Гражданской платформы мира между Арменией и Азербайджаном», разоблачает очередную ложь азербайджанской стороны. В интервью Voskanapat.info бизнесмен заявил, что на самом деле не азербайджанская сторона исключила его из состава «Платформы мира», а он сам отказался участвовать в политике фальсификаций Баку.
– Г-н Исаханян, совет правления инициированной азербайджанцами т.н. «Гражданской платформы мира» 25 декабря провел заседание, на котором было принято решение исключить Вас из состава данной структуры. В чем причина такого решения, и как Вы все это прокомментируете?
– Честно говоря, подобное «решение» меня не удивляет. Почему я беру слово «решение» в кавычки? Да потому, что это было вовсе не решением азербайджанцев. Я сам уже известил их о том, что мне нечего делать в организации с подобными целями и уставом. После моего интервью армянским СМИ, где я заявил, что изначально не был знаком с уставом т.н. «Платформы мира» и что полагал, будто азербайджанцы предлагают мне возобновить одну начатую и незавершенную много лет назад программу о сотрудничестве армянских и азербайджанских бизнесменов на территории России, мне начали названивать азербайджанские представители данной Платформы и уговаривать, чтобы я остался в составе этой структуры, стал ее сопредседателем и мы вместе работали. Я, конечно, сторонник мира, но устав этой структуры не имеет никакого отношения к реальным путям достижения мира между армянами и азербайджанцами. Это антиармянская пропаганда, которую азербайджанцы пытаются вести устами самих же армян, безусловно, вводя в заблуждение и обманывая наших соотечественников.
Тем не менее, сперва я попытался направить все эти вопросы в конструктивное русло. Предложил азербайджанцам – Ровшану Рзаеву, Диляре Эфендиевой, Орхану Набиеву – изменить устав Платформы, исключить оттуда все пропагандистские тезисы официального Баку, отказаться от политических требований и заявлений. Одним словом, предложил на самом деле говорить о мире. Но, к сожалению, у них иная цель, и я не мог оставаться в составе данной структуры по распространению лжи.
– Г-н Исаханян, азербайджанцы отклонили все Ваши предложения или все же согласились с некоторыми из них?
– Практически они отклонили всё. Мне заявили, что изменения в уставе может произвести только Генеральная Ассамблея т.н. Платформы, которое состоится лишь через год. Их цели мне стали уже абсолютно ясны. Однако мимо меня не проскочил один курьезный факт: азербайджанская сторона, тем не менее, изменила устав т.н. Платформы. Естественно, не дождавшись новой Ассамблеи. Они исключили из устава пункт, запрещавший депутату парламента Азербайджана Ровшану Рзаеву занимать пост сопредседателя этой структуры. Об этом я говорил в моем предыдущем интервью, отметив, что азербайджанцы нарушили одно из положений принятого ими же втайне устава. Теперь это уже исправлено. В устав т.н. Платформы азербайджанцы внесли и другие изменения. Как видим, для этого им новое собрание не понадобилось. А вот мои предложения фактически были отклонены. Это их дело. Я лишь могу сказать, что ни одна основанная на лжи инициатива никогда не может увенчаться успехом. Эта страница для меня отныне закрыта.