Էդուարդո Էռնեկյանը հայտարարել է բիզնեսից հրաժարվելու մասին. հայտնի է ժառանգորդը
Հայկական ծագումով արգենտինացի միլիարդատեր Էդուարդո Էռնեկյանը հայտարարել է օդանավակայանների բիզնեսում իր գործունեությունն ավարտելու մասին, գրում է «Bloomberg»-ը:
Բուենոս Այրեսի իր գրասենյակում տված հարցազրույցում մեծահարուստ գործարարը նույնիսկ իր բիզնեսի ժառանգորդին է բացահայտել, որը նրա զարմիկն է՝ Մարտին Էռնեկյանը:
«Բիզնեսի փոխանցումը խորհրդանշական քայլ չէ միայն: Բաժնետոմսերի վաճառքը առանցքային քայլ է արգենտինացի մեծահարուստի երկար կարիերայի ընթացքում, քանզի նա իր բիզնեսի էստաֆետը հանձնում է իր ժառանգորդին», - գրում է «Bloomberg»-ը:
«Բաժնետոմսերի հրապարակային վաճառքը, որ անում եմ ես, չի նշանակում, թե ես պատասխանատու եմ այդ ամենի համար. Միակը, ով օդանակավակայններով զբաղվելու է, իմ զարմիկն է՝ Մարտին Էռնեկյանը: Ես կհետևեմ գործարքին, որը լինելու է այս ամսվա ընթացքում, և իմ կարիերան օդանավակայանների բիզնեսում կհամարվի ավարտված» ,- հայտարարել է արգենտինացի գործարարը:
Լրատվամիջոցը գրում է, որ «Corporacion America Airports SA» ընկերությունը, որի ենթակայությամբ գործում է աշխարհի 51 օդանավակայան, արգենտինացի գործարարը մտադիր է 750 մլն ԱՄՆ դոլարով վաճառել հունվարի վերջին և փետրվարին: Սա արգենտինական ընկերության բաժնետոմսերի այս տարվա առաջին հրապարակային վաճառքն է:
«Սա նաև Էռնեկյանի համար նոր սկիզբ է նշանակում: Չնայած 85-ամյա ձեռնարկատերը, որը հայտարարում է, թե լավ լողում է, ամեն օր զբաղվում է յոգայով, չի հեռանա տեսադաշտից: 20-րդ դարի սկզբին Ցեղասպանությունից փախած հայ փախստականների որդին ասում է, որ ամենօրյա գործերի հանձնումը կազատի իրեն ու հնարավորություն կտա բիզնեսում նոր ուղղություններ փնտրելու համար»,- գրում է «Bloomberg»-ը:

Эдуардо Эрнекян объявил о продаже бизнеса
Аргентинский предприниматель армянского происхождения Эдуардо Эрнекян, одна из компаний которого осуществляет концессионное управление ереванским международным аэропортом «Звартноц», намерен передать свой авиационный бизнес племяннику – Мартину Эрнекяну. Об этом бизнесмен рассказал в интервью Bloomberg.
Согласно статье, это будет не просто символический шаг. Продажа акций представляет собой ключевую веху в долгой и разнообразной карьере аргентинского магната, поскольку он передает эстафету своего бизнеса на миллиард долларов своему преемнику.
«Я буду следить за этой сделкой в этом месяце, и моя карьера по части аэропортов будет завершена», - сказал Эдуардо Эрнекян во время интервью в своем офисе в Буэнос-Айресе.
Отмечается, что принадлежащая Э.Эрнекяну крупнейшая корпорация «Corporacion America Airports SA», владеющая концессиями на эксплуатацию 51 аэропорта по всему миру, может быть продана за сумму до 750 миллионов долларов США в конце января и феврале.
«Несмотря на это, 85-летний предприниматель, который говорит, что занимается плаванием и практикует йогу каждый день, не намерен уходить из поля зрения. Сын армянских иммигрантов, бежавших от геноцида в начале 20 века, сказал, что передача повседневных операций освободит его время для изучения новых направлений бизнеса», - пишет агентство.