Կարեն Կարապետյան. Հայաստանը կարող է դառնալ մեկնարկային հարթակ ռուսական ձեռներեցների համար
Հայաստանն ունի զարգացող տնտեսություն, որն արձագանքում է համաշխարհային հաճախ անկանխատեսելի փոփոխություններին, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը РИА Новости-ին տված հարցազրույցում:
«Բարենպաստ ներդրումային և գործարար միջավայրը թույլ կտա Հայաստանին ռուսական ձեռներեցների համար դառնալ մեկնարկային հարթակ՝ նոր շուկաներ մուտք գործելու համար», - ասել է նա:
Կ. Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ 2018 թվականի հունվարից Հայաստանը դարձել է REX համակարգի անդամ:
«Սա նշանակում է, որ 2018 թվականից սկսած կազմակերպությունները՝ մեկ անգամ գրանցվելով էլեկտրոնային համակարգում, այլևս  պարտավոր չեն լինի յուրաքանչյուր խմբաքանակի ստացման ժամանակ ծագման հավաստագիր ստանալ և կկարողանան արտահանել ապրանքները ԵՄ՝ օգտվելով ոչ միայն զրոյական դրույքաչափով մաքսային տուրքերից, այլև ավելի քիչ գումար ծախսել հավաստագրի համար», - ասել է վարչապետը:

Карен Карапетян: Армения может стать стартовой площадкой для российских предпринимателей
Армения имеет развивающуюся экономику, реагирующую на часто непредсказуемые мировые перемены, заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян в интервью РИА Новости.
«Благоприятный инвестиционный и бизнес-климат позволит Армении стать стартовой площадкой для российских предпринимателей для доступа на новые рынки», - сказал он.
К.Карапетян проинформировал, что с января 2018 года Армения стала членом системы REX.
«Это означает, что начиная с 2018 года организации, один раз регистрируясь в электронной системе, больше не будут обязаны для каждой партии товаров получать сертификаты происхождения и смогут экспортировать товары в ЕС, пользуясь не только нулевым тарифом таможенных пошлин, но также тратить меньше денег на сертификат», - отметил премьер.