ԱԳՆ-ում Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպան նշանակվելու համար գզվռտոց է սկսվել. «Հրապարակ»
Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպանի պաշտոնը դեռ չի ազատվել, սակայն արտաքին գործերի նախարարությունում այդ պաշտոնի համար արդեն գզվռտոց է սկսվել։ Հավակնորդները շատ են, քանի որ սա դիվանագիտական աշխարհի ամենագայթակղիչ պաշտոններից է, մանավանդ՝ եթե հաշվի առնենք, որ դեսպանի պաշտոնից ՀՀ նախագահ են նշանակվում։
«Հրապարակ»-ի տեղեկություններով` դեսպան գնալու ուղղությամբ մեծ ջանքեր է գործադրում հատկապես փոխնախարար Աշոտ Հովակիմյանը, ով եղել է ՀՀ դեսպանը Լեհաստանում, Ավստրիայում, ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, իսկ 2011-ից զբաղեցնում է փոխարտգործնախարարի պաշտոնը։
«Ինքը՝ Արմեն Սարգսյանը, իր թեկնածուն ունի՝ ՄԲ-ում փոխդեսպան կամ արտակարգ դեսպանորդ և լիազոր նախարար Արմեն Լիլոյանը, որին ուզում է ժառանգություն թողնել իր պաշտոնը», - հավելել է թերթը։

«Грапарак»: В МИД началась «грызня» за должность посла Армении в Великобритании
Должность посла Армении в Великобритании пока не стала вакантной, однако в министерстве иностранных дел уже началась «грызня» за этот пост. Претендентов много, поскольку это одна из самых привлекательных должностей в дипломатическом мире, особенно с учетом того, что с поста посла назначаются президентом Армении.
По сведениям издания, большие усилия для того, чтобы стать послом в Великобритании прилагает замминистра иностранных дел Армении Ашот Овакимян, который ранее занимал должность посла в Польше, Австрии, был постоянным представителем Армении в ОБСЕ, а с 2011 года занимает пост замминистра.
«У самого посла в Великобритании Армена Саркисяна есть свой кандидат – это его заместитель Армен Лилоян, которому он хочет оставить должность в наследство», - отмечает издание.