Կայուն տնտեսական աճի համար մեր երկրին պետք են մասնավոր հատվածի ներդրումներ. Վարդան Արամյան
Ընթացիկ տարում մենք պետք է տեսնենք՝ արդյոք կարողանում ենք ներդրումներ բերել. այնպես չէ, որ դրանք մեկ տարվա ընթացքում են տեղի ունենալու, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը։
«Մեր երկրին պետք են ներդրումներ, ընդ որում, մասնավոր հատվածի ներդրումներ, որպեսզի տնտեսական աճը կայուն լինի: Մեզ անհրաժեշտ է առնվազն 5 տոկոսանոց տնտեսական աճ այդ հարցերը լուծելու համար», - նշեց նախարարը։
Արամյանի խոսքով՝  այս պահին ռեսուրսները չեն բավարարում նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման համար, ինչը խնդիր է։
Նախարարը նաև նշեց, որ վիճարկելի է համարում հարցը, թե վերջին շրջանում նկատվող թանկացումները շղթայական նոր թանկացումների պատճառ կդառնան։
Հարցին, թե որ վարչապետի գործունեությունն է հանգեցրել երկրում նման ոչ կայուն տնտեսական վիճակի՝ նախարարը նշեց. «Թերություններ եղել են, բայց ես չեմ կարծում, որ որևէ վարչապետի մասով սխալ քաղաքականություն է վարվել: 2014 թվականից այս կողմ՝ մենք պարտադրված բախվել ենք բացասական իրավիճակների հետ»։

Для стабильного экономического роста нашей стране нужны инвестиции частного сектора – Вардан Арамян
«Армении нужны инвестиции и текущий год покажет, сможем ли мы их привлечь», - заявил сегодня в беседе с журналистами министр финансов Армении Вардан Арамян, отметив, что инвестиции не осуществляются за один год.
«Нашей стране нужны инвестиции, причем инвестиции частного сектора, чтобы обеспечить стабильный рост. Нам необходим минимум 5% экономический рост для решения этих вопросов», - сказал Арамян.
По словам министра финансов, в настоящее время недостаточно ресурсов для повышения минимальной зарплаты, что является проблемой.
Он также отметил, что считает спорным вопрос, что зафиксированные в последнее время подорожания могут стать причиной нового цепного роста цен.
На вопрос, действия какого премьер-министра привели к подобному нестабильному экономическому состоянию страны, Вардан Арамян ответил: «Недостатки были, но не считаю, что какой-то премьер проводил неправильную политику. Начиная с 2014 года, мы вынужденно сталкивались с негативными ситуациями».